Lidhje

Presidenti Biden i hapur për kompromis lidhur me paketën e ndihmës për COVID-19


Presidenti i Shteteve Bashkuara, Joe Biden është i gatshëm deri një fare mase konsiderojë ndryshime paketën 1,9 trilionë dollarëshe ndihmës për koronavirusin propozuar prej tij, tha dielën një këshilltar ekonomik i zoti Biden, mënyrë paratë t'u dërgohen amerikanëve kanë shumë nevojë.

Brian Deese, drejtori i Këshillit Ekonomik Kombëtar zotit Biden, i tha televizionit CNN se propozimi është "hartuar përputhje me krizën ekonomike me cilën përballemi", por se presidenti demokrat do ta shqyrtojë një propozim ri nga 10 senatorë republikanë për një marrëveshje ndihme kufizuar.

Zoti Deese tha se presidenti Biden nuk do bëjë "kompromis kur bëhet fjalë për shpejtësinë me cilën duhet veprojmë për zgjidhur këtë krizë", përfshirë një ekonomi dobësuar, një fushatë ngadaltë vaksinimeve kundër koronavirusit gjithë vendin dhe një rritje vazhdueshme numrit vdekjeve nga koronavirusi Shtetet e Bashkuara, tani është shumë se 440,000, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Këshilltari ekonomik tha se fokusi duhet jetë "tek ajo na duhet për ta kthyer ekonomi rrugën e duhur."

Zoti Biden është shprehur i hapur për bërë kompromis me republikanët e opozitës, por ka thënë gjithashtu se demokratët do mbajnë veriantin e tyre paketës lehtësuese me vota ndara sipas vijave partiake Kongres nëse është e nevojshme, po qe se alternativa është zvarritja e negociatave.

Të dielën mëngjes, zoti Biden shkroi Twitter se "Miliona amerikanë, jo për faj tyre, kanë humbur dinjitetin dhe respektin vjen nga puna dhe pagesa. Plani im i shpëtimit do zgjasë afatin për asistencën e papunësisë, duke siguruar njerëzit mund mbështeten tek vazhdimi i pagesave mes kësaj krize. "

Presidenti Biden do rrisë ndihmën federale papunësisë nga 300 400 dollarë javë, përveç ndihmës vogël nga shtetet, dhe zgjasë afatin e pagesave nga marsi shtator.

Plani republikan parashikon ruajë pagesën prej 300 dollarësh për një periudhë pacaktuar. një letër drejtuar Presidentit Biden dhe i kërkonin takoheshin me për diskutuar planin e tyre, ligjvënësit republikanë nuk përmendën ndonjë shifër caktuar. Por senatori republikan Bill Cassidy nga Luiziana i tha televizionit "Fox News Sunday" se propozimi i tyre ishte për rreth 600 miliard dollarë, shumë pak sesa ç’po kërkon zoti Biden nga Kongresi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG