Lidhje

Vizioni i Presidentit Joe Biden për politikën e jashtme


Presidenti amerikan Joe Biden do përcaktojë tonin e politikës tij jashtme gjatë fjalimit parë madhor enjten Departamentin e Shtetit.

Megjithëse komentet e tij mund mos përshkruajnë hollësisht qasjen e re Shteteve Bashkuara ndaj kundërshtarëve si Kina, Koreja e Veriut, Rusia dhe Irani, zoti Biden pritet paraqesë vizionin e tij për intensifikuar bashkëpunimin me aleatët për t'u përballur me sfidat e përbashkëta globale.

mërkurën, zëdhënësja e Shtëpisë Bardhë Jen Psaki tha gjatë një konferencë shtypi se zoti Biden do flasë gjerësisht por nuk do ofrojë hollësi konkrete mbi politikën e jashtme. Zonja Psaki tha se presidenti beson se Shtetet e Bashkuara duhet bashkëpunojnë ngushtë me aleatët lidhur me Kinën.

Zëdhënësi i Departamentit Shtetit Ned Price i bëri jehonë tij qëndrimi gjatë një konference për shtyp po mërkurën.

"Politika jonë nuk ka ndryshuar," u tha zoti Price gazetarëve.

përgjigje një pyetjeje nga Zëri i Amerikës, Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Bliken u tha gazetarëve javën e kaluar se marrëdhënia mes Shteteve Bashkuara dhe Kinës është "pa dyshim e rëndësishmja kemi botë".

Kina

Fjalimi i zotit Biden enjten vjen ndërsa Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë një qasje re ndaj Kinës, ku zyrtarët thanë se Uashingtoni po ndjek një politikë "përmbajtjes strategjike".

"Ne e dimë Kina është e angazhuar një sërë veprimesh dëmtojnë punonjësit amerikanë, pengon avantazhin tonë teknologjik, kërcënon aleancat tona dhe ndikimin organizatat ndërkombëtare. Kina është gjithashtu e përfshirë shkeljen e drejtave njeriut," tha zëdhënësi i Departamentit Shtetit Ned Price këtë javë.

"Prandaj ne do t'i kundërvihemi veprimeve agresive Kinës, do mbështesim përparësitë tona kryesore ushtarake, mbrojmë vlerat demokratike, investojmë teknologji përparuara dhe rivendosim partneritetet tona jetike sigurisë," shtoi ai.

Rusia

Presidenti i ri amerikan ka folur telefon me disa udhëheqës huaj nga marrja e detyrës, përfshirë aleatët tradicionalë Shteteve Bashkuara dhe Presidentin rus Vladimir Putin.

Gjatë asaj telefonate, Shtëpia e Bardhë thotë se zoti Biden ngriti shqetësime lidhje me arrestimin e figurës opozitës Alexei Navalny, përfshirjen e Moskës një fushatë masive spiunazhi kibernetik dhe ndërhyrjen zgjedhjet e Shteteve Bashkuara.

Por presidenti i ri u përpoq gjithashtu lërë hapësirë për diplomaci, duke rënë dakord për zgjatjen e afatit traktatit ri START, një marrëveshje historike armëve bërthamore me Rusinë

mërkurën, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia njoftuan se kishin zgjatur afatin e traktatit për pesë vjet, duke vendosur masa kontrolli për armët midis dy arsenaleve mëdha strategjike bërthamore botë.

"Ne e kemi qartë se çfarë sfidash paraqet Rusia për Shtetet e Bashkuara dhe botën," tha Sekretari i Shtetit, Blinken një deklaratë.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara "do punojnë për ta vënë Rusinë para përgjegjësisë për veprime agresive si edhe shkeljet e drejtave njeriut, një bashkërendim ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë."

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG