Lidhje

Fjalimi i Presidentit Biden për politikën e jashtme, sinjalizon rikthimin e Amerikës në arenën botërore


Presidenti i Shteteve Bashkuara, Joe Biden mbajti enjten fjalimin e tij parë Departamentin e Shtetit kur mori detyrën, duke e vënë theksin tek sfidat kryesore për diplomacinë amerikane, rikthimi tek aleancat dhe udhëheqjanga një pozicion force” e Shteteve Bashkuara arenën globale.

Presidenti Biden e bëri qartë se bota duhet presë Shtetet e Bashkuara jenë angazhuara arenën diplomatike me administratën e tij.

"Amerika u rikthye. Diplomacia është përsëri qendër politikës sonë jashtme", tha zoti Biden

Presidenti foli konkretisht për çështjet kryesojnë programin e tij politikës jashtme: grushti i shtetit Mianmar, bisedimet me Rusinë dhe marrëdhëniet me Kinën.

"Ushtria e Mianmarit duhet heqë dorë nga pushteti ka marrë me forcë”, tha zotit Biden.

"Ditët kur Shtetet e Bashkuara qendronin pasive përballë veprimeve agresive Rusisë, përfshirë ndërhyrjen zgjedhjet tona, sulmet kibernetike dhe helmimin e qytetarëve saj, kanë marrë fund," deklaroi presidenti.

Zoti Biden tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara do t’u bëjnë ballë abuzimeve ekonomike Kinës duke "ripërtërirë rolin tonë institucionet ndërkombëtare dhe duke risjellë besueshmërinë dhe autoritetin tonë moral, një pjesë e mirë e cilave kishte humbur."

Presidenti Biden tha gjithashtu enjten se ka kërkuar nga Pentagoni bashkëpunim me Departamentin e Shtetit një rivlerësim vendosjes trupave amerikane jashtë vendit dhe se ndërsa bëhet kjo analizë, ai do ndalte tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania.

Ky vendim ishte një kthesë nga ai i ish-presidentit Trump vitin e kaluar, i cili megjithë kundërshtimin e Kongresit, njoftoi planet për ridislokimin e rreth 9,500 prej afro 34,500 trupave amerikane stacionuara Gjermani, ku ndodhen baza ajrore Ramstein dhe selia e komandës amerikane për Evropën dhe Afrikën.

Zoti Biden tha gjithashtu se do t'i jepte fund mbështetjes për ofensivën ushtarake Arabisë Saudite Jemen dhe se do ta bënte mbështetjen për drejtat e komunitetit LGBTQ një gur themeli diplomacisë.

Presidenti njoftoi se po nënshkruante një urdhër ekzekutiv për rritjen e kufirit numrit refugjatëve lejuar Shtetet e Bashkuara shumë se tetëfishin e nivelit ku e kishte ulur administrata e ish-presidentit Trump.

Zoti Trump e kishte ulur mënyrë drastike këtë kufi, vetëm 15,000.

Plani i zotit Biden do ta rriste atë 125,000, 15,000 shumë nga maksimumi kishte vendosur Presidenti Barack Obama para se largohej nga detyra.

Fjalimi i zotit Biden, ishte një sinjalizim për botën se Amerika është rikthyer pas katër vjetësh politikës ish-Presidentit Trump "Amerika e Para".

Përparësitë e politikës së jashtme të Presidentit Biden
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00


Momenti zgjodhi Presidenti Biden për folur Departamentin e Shtetit, fillim mandatit, ishte sa simbolike aq edhe një sinjal i interesit tij për politikën e jashtme, përfshirë vite tëra si kryetar i Komisionit Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë.

Ish-Presidenti Trump e kishte vizituar Departamentin e Shtetit për herë parë, pas shumë se një viti detyrë, duke e bërë një gjë tillë vetëm për betimin e Sekretarit Shtetit Mike Pompeo 2018, dhe mënyrë përsëritur e sulmoi diplomacinë si pjesë e një "shteti fshehtë" synonte sabotonte administratën e tij. Zoti Trump denigroi dhe pushoi nga puna punonjës Departamentit Shtetit dhe u përpoq pa ia arritur qëllimit ulte buxhetin e tij me deri 35%.

Vizita Departamentin e Shtetit vjen pasi zoti Biden mori vendimin mërkurën për zgjatur afatin e traktatit fundit mbetur fuqi me Rusi, kufizon rezervat e armëve bërthamore ruse dhe amerikane, vetëm dy ditë para skadimit paktit.

XS
SM
MD
LG