Lidhje

Republikania Marjorie Taylor Greene përjashtohet nga komisionet e Dhomës së Përfaqësuesve


Dhoma e Përfaqësuesve votoi enjten e ndarë për ta përjashtuar anëtaren republikane Marjorie Taylor Greene nga dy komisione, një dënim i pashembullt demokratët thanë se ajo e meritonte pasi kishte përhapur teori konspiracioni nxisnin urrejtje dhe dhunë.

Pothuajse gjithë republikanët votuan kundër lëvizjes demokratëve, por askush nuk i doli mbrojtje postimeve saj ashpra mediat sociale për vite me radhë.

Vota e ngushtë pothuajse plotësisht linja partiake, 230-199, ishte shembulli i fundit i shndërrimit teorive konspiracionit shesh beteje politike, një dukuri gjithnjë e e përhapur gjatë presidencës Donald Trumpit. 11 republikanë votuan me demokratët për ta përjashtuar nga komisionet zonjën Greene.

“Sot afro 95 përqind e ‘republikanëve Dhomës Përfaqësuesve vunë politikën para parimeve dhe votuan kundër vënies para përgjegjësisë anëtares Kongresit, Greene për retorikën e saj papranueshme, mbështet dhunën”, u shpreh Kryetarja Demokrate e Dhomës Përfaqësuesve, Nanci Pelosi përmes një deklarate.

Beteja politike e enjtes nxorri gjithashtu pah indinjatën dhe ndërlikimet politike zonja Greene ka shkaktuar kur u kandidate për Kongres vitin e kaluar.

vend mbrojnë komentet e zonjës Greene, republikanët kritikuan me forcë precedentin do vendoste veprimi i demokratëve duke ndërhyrë punët e një partie kundërshtare.

Udhëheqësi i pakicës republikane Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy tha se komentet e mëparshme zonjës Greenenuk pasqyrojnë pikëpamjet e partisë sime”.

Por pa përmendur emra, ai tha se zonja Pelosi nuk kishte përjashtuar nga komisionet, demokratë ishin përfshirë debate kundërthënëse.

Nëse ky është standardi i ri, ne kemi një listë gjatë”, tha ai.

Vetë zonja Greene u përpoq distancohej nga komentet e saj kaluara, kur foli herët sallën e Dhomës Përfaqësuesve. Ajo tha se nuk i beson teoritë e konspiracionit grupit QAnon.

Por ajo nuk kërkoi hapur falje për komente mbi tema tjera përfshirë ato ku e quante zonjën Pelosi "tradhtare" dhe se "tradhëtia" ishte "krim i dënueshëm me vdekje".

Votimi i enjtes i detyroi kolegët republikanë anëtares Dhomës Përfaqësuesve Greene shprehnin qëndrimet mbrojtje ose kundër saj, pasi ajo kishte ngjallur kritika ashpra nga dyja partitë.

Dilema politike e republikanëve nxjerr pah tensionin ka përfshirë partinë lidhur ardhmen e saj kur Donald Trump humbi zgjedhjet.

Zonja Greene ka bërë një numër madh komentesh raciste, ndërsa përqafonte teori konspiracioni. Shumë prej tyre ishin internet dhe u zhdukën kohët e fundit pasi grupi liberal Media Matters i zbuloi ato.

Republikanja ishte shprehur se afrikano-amerikanët "janë bërë skllevër Partisë Demokrate" dhe kishte sugjeruar vrasjet një shkollë Parkland Floridës, ishin orkestruar për fshehur autorët.

Ajo është shfaqur një video internet duke shqetësuar mbijetuarin e sulmit me armë shkollën e Parklandit, David Hogg duke e akuzuar atë "se po përpiqej t’i hiqte asaj drejtat e Amendamentit Dytë" (amandamendi qe lejon armëmbajtjen).

XS
SM
MD
LG