Lidhje

Kongresi përballet me paketën e ndihmave dhe gjyqin ndaj ish-presidentit Trump


Këtë javë, Uashingtoni do përballet me dy çështje rëndësishme - paketën e ndihmës ekonomike prej 1.9 trilion dollarësh ka propozuar Presidenti Joe Biden dhe gjyqin e Senatit ndaj paraardhësit tij, Donald Trump mbi akuzat për nxitje rebelimit.

Kapitoli i Shteteve Bashkuara, skena e zhvillimeve dramatike javët e fundit, do jetë përsëri qendër vëmendjes ndërsa ligjvënësit debatojnë për paketën e stimujve ekonomikë mes pandemisë koronavirusit dhe paraqesin argumentet gjyqin ndaj ish-Presidentit Trump.

Kongresi përballet me paketën e ndihmave dhe gjyqin ndaj ish-presidentit Trump
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Komisionet e Kongresit do fillojnë punën për hartimin e legjislacionit mbi planin e stimujve ekonomikë Presidentit Joe Biden, do siguronte ndihmë për familjet, punonjësit, bizneset dhe autoritetet lokale.

Shumë republikanë argumentojnë se plani është shumë i kushtueshëm dhe jo i detajuar përfshijë vetëm problemet e shkaktuara nga pandemia. Demokratët thonë se paketa duhet kalojë shpejt, duke pasur parasysh krizën ekonomike vendit.

" fund fundit, duhet mbështesim sa shumë amerikanë mundemi, aq sa mundemi dhe sa shpejt mundemi. Koha është thelbësore", tha Sekretari i Transportit, Pete Buttigieg.

Gjyqi për ish-Presidentin Trump do zhvillohet Senat mbi një akuzë ngritur nga Dhoma e Përfaqësuesve: se fjalët dhe veprimet e tij nxitën rebelimin Kapitol më 6 Janar, një pretendim zoti Trump e ka mohuar. Senatori republikan Roger Wicker, e quajti gjyqin "një veprim partiak pa kuptim".

Akuza është se ai i vetëm nxiti rebelimin për pushtuar Kapitolin. Dhe unë nuk mendoj se kjo do provohet dot gjyq", tha ai.

Me Senatin e ndarë mënyrë barabartë midis 50 republikanëve dhe 50 demokratëve, 17 republikanë do duhej votonin me demokratët për ta shpallur fajtor ish-presidentin, diçka duket e vështirë për t’u realizuar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG