Lidhje

Vota në Senat: Gjyqi ndaj ish-presidentit Trump është kushtetues


Senati amerikan votoi martën mbrëmje për t'i hapur rrugën gjyqit plotë mbi akuzat ndaj ish-presidentit Donald Trump për nxitje rebelimi lidhur me sulmin ndaj Kapitolit 6 janar, duke hedhur poshtë një pretendim se procedimi ishte antikushtetues pasi panë videon grafike sulmit janarit.

seancën e parë për këtë qëllim do përcaktonte nëse gjykimi i ish-presidentit ishte kushtetues, 56 anëtarë Senatit votuan pro, dhe 44 kundër argumentit demokratëve se procedimi është përputhje me Kushtetutën e Shteteve Bashkuara.

Gjashtë senatorë republikanë votuan pro, një shumë sesa pesë kishin votuar muajin e kaluar kundër një përpjekjeje republikane për ta bllokuar gjyqin.

Donald Trump bëhet ish-presidenti i parë amerikan gjykohet Senat.

Avokatët e zotit Trump argumentuan se meqenëse zoti Trump nuk është detyrë, Senati nuk ka autoritetin mbajë një gjyq mbi akuzën e Dhomës Përfaqësuesve se ai nxiti një rebelim ndërsa ishte detyrë.

Demokratët shpresojnë ta skualifikojnë ish-presidentin Trump nga mbajtja e një posti publik ardhmen.

Videoja e paraqitur nga ekipi i nëntë demokratëve Dhomës Përfaqësuesve luajnë rolin e Prokurorit çështjes kombinonte pamjet e dhunës ndaj Kapitolit 6 Janar me segmente fjalimit ndezës ish-presidentit Trump para mbështetësve tij disa momente herët, duke i nxitur ata "luftonin fort" për përmbysur humbjen e tij zgjedhjet e nëntorit.

Senatorët, shërbejnë rolin e jurisë, panë ekrane pamjet tregonin përkrahësit e zotit Trump duke rrëzuar barrierat dhe duke goditur oficerët e policisë Kapitol. video përfshihej gjithashtu momenti kur policia ruante sallën e seancave Dhomës Përfaqësuesve, qëlloi për vdekje protestuesen Ashli Babbitt, një nga pesë personat, përfshirë një oficer policie vdiqën atë ditë.

Turma sulmoi policinë, i detyroi ligjvënësit fshiheshin për ruajtur veten, dhe ndërpreu çertifikimin zyrtar nga ana e Kongresit fitores Presidentit Joe Biden, pasi zoti Trump kishte sfiduar për dy muaj rezultatet e zgjedhjeve, duke pretenduar mënyrë rreme për mashtrime gjera në votime.

Anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve, Jamie Raskin
Anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve, Jamie Raskin


"Nëse kjo nuk është një vepër e dënueshme, atëherë asgjë tjetër nuk është”, tha anëtari demokrat i Dhomës së Përfaqësuesve Jamie Raskin, i cili shërben në rolin e kryeprokurorit të çështjes, para shfaqjes së videos.

Ai qau ndërsa tregonte se si vajzës dhe dhëndrit të tij, që ai i kishte sjellë në Kapitol atë ditë për të qenë të pranishëm në çertifikimin e zgjedhjeve, u ishte dashur të fshiheshin në një zyrë pranë sallës së Dhomës së Përfaqësuesve, duke thënë: "Ata besonin se do të vdisnin."


kontrast prezantimit emocional demokratëve, avokatët e ish-presidentit Trump e sulmuan procesin, duke argumentuar se gjyqi ishte një përpjekje antikushtetuese, partiake për t’i mbyllur rrugën ardhmes politike zotit Trump, pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

"Ajo që ata duan të realizojnë të vërtetë këtu në emër të Kushtetutës është mos lejojnë Donald Trumpin që të kandidojë më për poste politike, por kjo është një fyerje e Kushtetutës pavarësisht se kundër kujt drejtohet sot”, u tha senatorëve David Schoen, një prej avokatëve të ish-presidentit.

Ai denoncoi "dëshirën e pangopur për fajësim" midis demokratëve përpara se të transmetonte videon e tij, e cila kombinonte klipe të ligjvënësve të ndryshëm demokratë që kërkonin që shkarkimin e ish-presidentit Trump të kthehej që nga viti 2017.

PAK GJASA PËR SHPALLJE FAJTOR

Ndaj zotit Trump u ngritën akuza nga Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga Demokratët 13 Janar me akuzën e nxitjes rebelimit, megjithëse nuk ka shumë gjasa ai shpallet fajtor.

ai shpallet fajtor, duhet një shumicë prej dy tretave anëtarëve Senatit votojnë për një gjë tillë, çka do thotë se paktën 17 republikanë duhet bashkohen me 48 demokratët e Senatit dhe dy pavarur për votuar kundër zotit Trump, i cili mbetet figura e fuqishme e partisë tij edhe pasi nuk është detyrë.

Zoti Trump është i vetmi president gjykohet nga Senati pas largimit nga detyra dhe i vetmi ndaj cilit ngrihen dy herë akuza nga Dhoma e Përfaqësuesve. Ai është vetëm presidenti i tretë historinë e Shteteve Bashkuara ndaj cilit ngrihen akuza nga Dhoma e Përfaqësuesve.

Gjyqi u zhvillua nën masa jashtëzakonshme sigurie rreth Kapitolit përfshirë forca armatosura sigurisë dhe një perimetër rrethimi dhe tela me gjemba.

Avokatët e zotit Trump argumentuan se ai po ushtronte drejtën e tij për lirinë e shprehjes sipas Amendamentit Parë Kushtetutës kur iu drejtua mbështetësve para sulmit Kapitol.

Bruce Castor, një nga avokatët e ish-presidentit Trump tha se sulmet ndaj Kapitolit "duhet denoncohen fuqishëm", por argumentuan se "një grup i vogël kriminelësh" ishin përgjegjës për dhunën, jo zoti Trump.

Bruce Castor, një nga avokatët e ish-presidentit Trump
Bruce Castor, një nga avokatët e ish-presidentit Trump


Shumica e ekspertëve ligjorë kanë thënë se është kushtetuese bëhet një gjyq pasi një zyrtar ketë lënë detyrën.

"Presidentët nuk mund ndezin një rebelim javët e tyre fundit detyrë dhe pastaj largohen sikur nuk ka ndodhur asgjë. Por ish-presidenti Trump po ju kërkon pikërisht miratoni një gjë tillë”, u tha senatorëve anëtari demokrat i Dhomës Përfaqësuesve, Joe Neguse.

Shumica e senatorëve gjyq ishin pranishëm Kapitol 6 Janar, kur shumë ligjvënës thanë se kishin frikë për sigurinë e tyre.

Senatori Republikan Bill Cassidy i quajti fjalimet e demokratëve "një hapje shumë mirë". Ai u bashkua me pesë kolegë tij republikanë për votuar pro kushtetueshmërisë gjyqit, duke e ndryshuar votën e tij nga muaji i kaluar.

"Argumentet ata dhanë ishin argumente forta," tha zoti Cassidy.

Gjyqi mund sinjalizojë se çfarë drejtimi do ndjekë Partia Republikane pas presidencës trazuar katërvjeçare zotit Trump. Ndasi thella janë shfaqur mes besnikëve ish-presidentit dhe atyre shpresojnë ta orientojnë partinë një drejtim ri. Demokratët nga ana e tyre janë shqetësuar se gjyqi mund pengojë aftësinë e zotit Biden për përparuar me shpejtësi me një program ambicioz legjislativ.

Një vit parë, Senati i kontrolluar nga republikanët e atëhershëm i hodhi poshtë akuzat ndaj zotit Trump se kishte penguar Kongresin dhe kishte abuzuar me pushtetin, kur kishte bërë presion ndaj Ukrainës për ndërmarrë një hetim ndaj zotit Biden dhe djalit tij Hunter vitin 2019.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG