Lidhje

Kremlini gjobit Radion Evropa e Lirë/Radio Liria


Qeveria ruse ka gjobitur Radion Evropa e Lirë/Radio Liria (RFE/RL), të financuar nga qeveria amerikane, për shkelje të ligjit rus për “agjentët e huaj”.

Gjoba prej 150 mijë dollarësh u vlerësua nga Roskomnadzor, organi rregullator i medias në Rusi.

Në vitin 2017 Kremlini e cilësoi Radion Evropa e Lirë/Radio Liria (RFE/RL), një organizatë simotër e Zërit të Amerikës, një agjent të huaj, një hap për të cilin shumë thonë se e bëri më të vështirë punën e saj në Rusi. Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Rusia e gjobiti organin mediatik amerikan disa herë gjatë javëve të fundit.

Ligji për agjentët e huaj i jep qeverisë ruse një hapësirë të gjerë veprimi për të krijuar pengesa burokratike për çdo grup joqeveritar që merr fonde nga jashtë, njofton Reuters. RFE/RL thotë se ka në plan të apelojë gjobën e fundit.

“Kemi seanca gjyqësore rreth tre herë në javë dhe gjobitemi në secilën prej tyre”, tha për agjencinë e lajmeve RIA shefi i sherbimit rus në RFE/RL Andrei Shary. “Kompania e konsideron të padrejtë. Çdo vendim gjykate do të apelohet.”

Kongresmeni Michael McCaul shprehu mbështetje për RFE/RL.

“Po vërejmë regjimin e Putinit që shtyp fjalën e lirë dhe po godet aftësitë e Radios Evropa e Lirë dhe Zërit të Amerikës që të veprojnë brenda Moskës”, tha ai për sherbimin rus të Zërit të Amerikës.

“Do të ketë një lëvizje shumë të fuqishme nga Kongresi amerikan, por do t’i kërkoja Presidentit Biden që të flasë drejtpërdrejtë me Presidentin Putin rreth kësaj dhe ta dënojë. Të flasë rreth mundësisë së lirisë së shprehjes në Rusi dhe për të nxjerrë të vërtetën në shesh. Kjo është ajo që Zëri i Amerikës dhe Radio Evropa e Lirë bëjnë”, shtoi ai.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG