Lidhje

Reforma e imigracionit e Presidentit Biden përballet me sfida


Demokratët paraqitën enjten një projekt-ligj bazuar përparësitë e imigracionit administratës presidentit Biden do siguronte një rrugë drejt shtetësisë për 11 milion emigrantë pa dokumente. Ndërkohë zyrtarët do fillojnë shqyrtojnë statusin e azilkërkuesve nga Amerika Qendrore, cilët u kthyen mbrapsht dhe u detyruan qëndronin Meksikë nën një politikë diskutueshme administratës Trump është shfuqizuar.

Reforma e imigracionit e Presidentit Biden përballet me sfida
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00


Duke filluar nga e premtja, zyrtarët amerikanë do fillojnë shqyrtojnë statusin e deri 25,000 migrantëve kthyer mbrapsht nën një politikë ish-presidentit Trump, një lajm i mirë për azilkërkuesit, përfshirë ata kufirin e Teksasit me Meksikën.

"Mrekullia jonë po realizohet. Jemi shumë lumtur për këtë", thotë Nicol Bueso, një migrante nga Hondurasi.

enjten ligjvënësit demokratë paraqitën një projekt-ligj për rritur fondet për trajtuar numrin e madh azilkërkuesve. Akti i Shtetësisë Shtetet e Bashkuara do rrisë numrin dispozicion kartave gjelbra kuadër lotarisë amerikane, do ndryshojë fjalën "i huaj" "jo shtetas" ligjin amerikan dhe do sigurojë një rrugë drejt shtetësisë për 11 milion emigrantë pa dokumenta.

"Është e bazuar vlera, por edhe e dobishme ekonomikisht. Dhe siç e kam thënë gjithmonë, emigrantët vijnë vendin tonë, sapoardhurit, vijnë me shpresat dhe ëndrrat dhe aspiratat e tyre, me optimizmin dhe vendosmërinë për ta bërë ardhmen mirë për familjet dhe këto janë tipare amerikane", tha Kryetarja e Dhomës Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

I hartuar me synimin për kthyer mbrapsht katër vitet e politikave vijës ashpër ish-presidentit Trump, ligji nuk ka gjasa marrë mbështetje mjaftueshme republikanëve Senat.

"Është një projekt-ligj shumë radikal, pasi e hap shumë kufirin për valë tjera imigracioni paligjshëm, e bën qeverinë pjesëmarrëse imigracionin e paligjshëm. Dhe po ashtu eliminon bazat për kthimin mbrapsht tyre. Pra jo vetëm do të vinin shumë huaj paligjshëm Shtetet e Bashkuara, por edhe nuk do deportonim shumë prej atyre janë këtu”, thotë studiuese për sigurinë kombëtare Fondacioni Heritage, një organizatë konservatore.

Projektligji pasqyron përparësitë e imigracionit Presidenti Joe Biden prezantoi disa orë pasi bëri betimin.

Por për shkak mungesës mbështetjes dypalëshe, ai mund ndahet pjesë veçanta, përfshirë dispozitat për punëtorët e domosdoshëm punojnë industri kritike gjatë pandemisë si furnizimi me ushqim dhe bujqësia, dhe për ata janë sjellë si imigrantë pa dokumenta kur ishin fëmijë.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë Bardhë, Jen Psaki pranoi se demokratët mund kenë nevojë bëjnë kompromis

por sinjalizoi se zoti Biden dëshiron legjislacion gjerë për reformën e imigracionit.

"Presidenti mendon se gjitha kërkesat e përfshira projektligj - elementët e projektligjit - e bëjnë atë gjithëpërfshirës. gjitha duhet adresohen; kjo është arsyeja pse ai i propozoi së bashku."

Administrata thotë se është e përkushtuar ndaj politikave njerëzore imigracionit, por duke qenë se kufizimet e lidhura me pandeminë administratës Trump janë ende fuqi, shumica e migrantëve kufi do kthehen mbrapsht gjithsesi.

"Ne duhet t’i hedhim një vështrim situatës migrantëve kufi dhe t'i qasemi asaj nga një këndvështrim i lidhur me shkencën dhe jo nga një perspektivë politike e krijuar për larguar migrantët. Ne shpresojmë presidenti t’i zbusë kufizimet kufi, për cilat ekspertët e shëndetit publik thonë se nuk janë nevojshme, sepse është e rëndësishme rifillojmë shqyrtimimin e kërkesave azilit, pasi njerëzit janë dëshpëruar ", thotë Aaron Reichlin-Melnick, Këshilltar i Politikave Këshillin Amerikan Emigracionit.

fillim këtij muaji Biden njoftoi një rritje pranimeve vjetore refugjatëve, e cila ra një minimum historik nën zotin Trump.

"Deri 125,000 persona për vitin e parë plotë fiskal administratës Biden-Harris", tha ai.

Reforma e imigracionit është një nga premtimet kryesore fushatës për zotin Biden, cilin ai do ta zbatojë ndërsa demokratët kanë shumicën Kongres.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG