Lidhje

Shefja e BE-së kritikon AstraZeneca-n për fushatë të ngadaltë vaksinimi


Shefja e krahut ekzekutiv të Bashkimit Evropian kritikoi të mërkurën prodhuesin anglo-suedez të vaksinave AstraZeneca, duke e akuzuar kompaninë farmaceutike për shtyrje të fushatës së vaksinimit kundër koronavirusit në Evropë. Ajo paralajmëroi se Bashkimi Evropian po peshon mundësinë e ndalimit të eksporteve, si masë për të siguruar furnizim me vaksina.

"AstraZeneca fatkeqësisht ka nënprodhim dhe ka dështuar të përmbushë deyrimet e saj, dhe kjo, e them me dhimbje, ka ulur shpejtësinë e fushatës së vaksinimit", u tha gazetarëve Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Ajo shtoi se kompania u zotua fillimisht të jepte 90 milionë doza vaksinash në tre muajt e parë të 2021, por më vonë tha se mund të siguronte vetëm 40 milionë, dhe së fundmi vetëm 30 milionë.

Krahas kritikave për dërgesa të ngadalta nga ana e saj, veçanërisht në Evropë, AstraZeneca po përballet gjithashtu me njoftimet se vaksina e saj shkakton mpiksje të rrezikshme të gjakut tek disa persona. Por vetë kompania dhe entet rregullatore ndërkombëtarë thonë se nuk ka prova se vaksina ka qenë shkaktare e këtyre efekteve anësore.

Disa vende, mes tyre Gjermania, Franca, Italia dhe Spanja e kanë pezulluar përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s.

Agjencia Evropiane e Barnave këmbënguli të martën se nuk ka "asnjë të dhënë" se vaksina shkakton mpiksje të gjakut. Zonja von der Leyen tha të mërkurën se ajo "beson tek AstraZeneca, dhe tek vaksinat".

Vaksina e kompanisë AstraZeneca është një ndër tre vaksinat që po përdoren për fushatat e imunizimit në kontinentin evropian. Por shqetësimet e përshkallëzuara lidhur me sigurinë e saj janë një tjetër pengesë ndaj procesit të vaksinimit në vendet e BE-së, proces që është përfshirë nga mungesat në furnizime e pengesa të tjera çka ka bërë që blloku të mbetet shumë pas fushatave të imunizimit në Britani dhe SHBA.

Për tremujorin e dytë të vitit 2021, tha zonja van der Leyen, AstraZeneca do të dorëzojë vetëm 70 milionë doza, më pak se gjysma e 180 milionë dozave që ishte "e detyruar të dorëzonte sipas kontratës".

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se në marrëveshjen paraprake për blerjen e vaksinave mes BE-së dhe AstraZeneca-s, figurojnë dy vende në Mbretërinë e Bashkuar ku po prodhohet vaksina. Ajo shtoi se "Ne jemi ende duke pritur që dozat të vijnë nga Britania e Madhe".

Zonja Von der Leyen gjithashtu vuri në dukje se BE-ja ka eksportuar rreth 41 milionë doza vaksinash në vendet e tjera. "Por zgjidhja duhet të vijë nga të dyja drejtimet dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të sigurojmë që ka reciprocitet dhe përgjigje të njëjtë në sasi", tha ajo.

"Nëse situata nuk ndryshon, ne do të na duhet të reflektojmë se si t'i bëjmë eksportet në vendet prodhuese të vaksinave, të jenë të varura nga qasja e këtyre vendeve", shtoi ajo, por pa përmendur asnjë vend.

Ajo tha se synimet e BE-së janë që të vaksinojë 70 për qind të popullatës së rritur të saj deri në shtator.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG