Lidhje

Irak, goditet me raketa baza ushtarake që strehon kontraktorë amerikanë


FILE - An Iraqi army soldier stand guard near a U.S.-made Iraqi Air Force F-16 fighter jet, at the Balad Air Base, Iraq, Feb. 13, 2018.

Zyrtarët irakianë të sigurisë njoftuan se të paktën pesë raketa goditën të dielën një bazë ajrore ushtarake në Balad, një zonë në veri të Bagdadit.

Zyrtarët thanë se raketat goditën një zonë të bazës e cila strehon kontraktorë amerikanë dhe se deri më tani nuk ka njoftimeve për viktima.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Por zyrtarët irakianë thonë se në të kaluarën grupe të armatosura, që sipas tyre mbështeten nga Irani, kanë marrë përgjegjësinë për incidente të ngjashme.

XS
SM
MD
LG