Lidhje

Kosovë: dita kombëtare e të zhdukurve


Përkujtohet dita e të zhdukurve në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:46 0:00

Përkujtohet dita e të zhdukurve në Kosovë

Kosova shënon sot me veprimtari të ndryshme ditën kombëtare të personave të zhdukur gjatë luftës. 27 prilli është shpallur ditë kombëtare e të zhdukurve në përkujtim të ngjarjeve të ditës së sotme të vitit 1999, kur në fshatin Mejë të komunës së Gjakovës, forcat serbe vranë afro 400 civilë shqiptarë. Edhe 22 vjet pas luftës ende mbetet i pandriçuar fati i një mijë e 641 personave. Korrespondentja jonë, Edlira Bllaca, ishte në fshatin Mejë dhe na dërgoi këtë kronikë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG