Lidhje

SHBA, thirrje amerikanëve mos ejani në aeroport pa udhëzime


Me dhjetëra mijëra njerëz në Afganistan vazhdojnë të presin me nervozizëm të shtunën që Shtetet e Bashkuara të përmbushnin zotimin e Presidentit Joe Biden për të evakuuar të gjithë amerikanët dhe afganët që ndihmuan gjatë luftës 20 vjeçare atje.

Pamjet filmike nga aeroporti tregojnë rrëmujë e dhunë të herëpashershme jashtë aeroportit, si dhe afganë të pambrojtur që kanë frikë nga hakmarrja e talebanëve e bëjnë lutje dëshpëruese për të mos u lënë pas.

Në një paralajmërim të ri, zyrtarët u kërkuan sot amerikanëve të mos udhëtojnë drejt aeroportit të Kabulit pa "udhëzime individuale nga një përfaqësues i qeverisë amerikane", duke përmendur kërcënimet e mundshme të sigurisë jashtë portave të tij.

Dhjetëra mijëra përkthyes afganë dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes, kërkojnë evakuim pas marrjes së shpejtë të Afganistanit nga talebanët në pak më shumë se një javë.

Rënia e Kabulit shënoi përfundimin e luftës më të gjatë në të cilën janë përfshirë SHBA-të, e cila filloi pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001.

XS
SM
MD
LG