Lidhje

Presidenti Biden do të marrë pjesë virtualisht në takimin e G-7ës për Afganistanin


President Joe Biden speaks about the evacuation of American citizens, their families, visa applicants and vulnerable Afghans, in the East Room of the White House, Aug. 20, 2021, in Washington.
President Joe Biden speaks about the evacuation of American citizens, their families, visa applicants and vulnerable Afghans, in the East Room of the White House, Aug. 20, 2021, in Washington.

Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet vrtualisht me udhëheqësit e G7 të martën për të diskutuar situatën në Afganistan, përfshirë ndihmën humanitare për refugjatët afganë, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki në një deklaratë sot.

Presidenti Biden është planifikuar të mbajë një tjetër fjalim për Afganistanin në Shtëpinë e Bardhë më vonë të dielën.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 të martën për të diskutuar krizën në Afganistan dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të gjejë mënyra për të parandaluar përshkallëzimin e saj.

"Është jetike që bashkësia ndërkombëtare të punojë së bashku për të siguruar evakuime të sigurta, për të parandaluar një krizë humanitare dhe për të mbështetur popullin afgan për të siguruar fitimet e 20 viteve të fundit," tha Johnson të dielën në Twitter.

Tony Blair kritikon tërheqjen kaotike amerikane nga Afganistani

Ish -kryeministri britanik i cili dislokoi trupa në Afganistan 20 vjet më parë tha se vendimi i Shteteve të Bashkuara për t'u tërhequr nga vendi "ka gëzuar çdo grup xhihadist në të gjithë botën". Tony Blair tha se tërheqja e papritur vuri në rrezik gjithçka që arritën forcat perëndimore në Afganistan, duke përfshirë përparimet në standardet e jetesës dhe edukimin e vajzave. Në një ese të postuar në faqen e tij të internetit të shtunën vonë, Blair akuzoi Presidentin amerikan Joe Biden se po "vepronte sipas një slogani politik të palogjikshëm për përfundimin e" luftërave të përjetshme "." Gjatë dekadës së tij si kryeministër, Blair gjithashtu mbështeti luftën e udhëhequr nga SHBA në Irak. Reputacioni i tij në Mbretërinë e Bashkuar u dëmtua pasi atje nuk u gjet asnjë armë e shkatërrimit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG