Lidhje

E ardhmja e Shteteve të Bashkuara në Afganistan


Ndërsa përpjekjet e evakutimit të Shteteve të Bashkuara dhe tërheqja e plotë ushtarake nga Afganistani vjen drejt fundit këtë javë, vendimet e Presidentit Joe Biden, siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Michelle Quinn, po vihen në qendër të kritikave.

Janë orët e fundit të evakuimit nga Afganistani.

Edhe pas afatit të 31 gushtit, administrata Biden thotë se do të vazhdojë punën për të nxjerrë nga Afganistani qytetarët amerikanë dhe aleatët afganë.

E ardhmja e Shteteve të Bashkuara në Afganistan
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Një zyrtar i lartë taleban tha se në të ardhmen njerëzit do të lejohen të udhëtojnë jashtë vendit.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se komuniteti ndërkombëtar do të ndjekë zhvillimet.

“114 vende e kanë bërë shumë të qartë se pritjet e tyre janë që talebanët do të respektojnë lirinë e udhëtimit pas 31 gushtit”, tha ai.

Të dielën, Presidenti Joe Biden nderoi 13 ushtarët amerikanë që humbën jetën në një shpërthim vetëvrasës javën e kaluar në aeroportin e Kabulit. Incidenti shkaktoi gjithashtu vdekjen e mbi 100 afganëve.

Tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani pritej të ishte e rrezikshme dhe kaotike, thotë administrata, ndërsa thekson suksesin e transportimit ajror të më shumë se 100 mijë njerëzve gjatë javëve të kaluara. Kritikët thonë se zoti Biden bëri shumë hapa të rrezikshëm.

“Presidenti Biden tha se nuk donte që çështja e Afganistanit t’u pasohej presidentëve të ardhshëm. Ai bëri të kundërtën. Për 20 vitet e ardhshme, presidentët amerikanë do të merren me këtë katastrofë“, tha Senatori Republikan, Lindsey Graham.

Këshilltari për Sigurinë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Jake Sullivan, thotë se sipas vlerësimit të agjencive të zbulimit, grupet terroriste në Afganistan nuk i kanë aftësitë të planifikojnë sulme në vende të tjera, por ekziston shqetësimi se mund t’i zhvillojnë këto aftësi.

“Ajo që kemi vërtetuar me kalimin e kohës në vendet tjera është se ne jemi të aftë të përballemi me kërcënimet e terrorizmit, përfshirë aftësitë për komplote të jashtme, pa qenë nevoja të kemi një prani të përhershme në terren”, tha ai.

Sekretari Blinken thotë se në të ardhmen ShBA do t’i kushtojë vëmendje të madhe Afgansitanit, por nuk do të ketë prani diplomatike atje.

“Ne duhet të shohim saktësisht se çfarë do të ndodhë në javët dhe muajt e ardhshëm sa i përket sjelljes së talebanëve dhe situatës së sigurisë në vend”, tha ai.

Zoti Blinken thotë se mundësia që një ditë ShBA të kthehet në vendin që e pushtoi për gati 20 vite, mbetet për t’u parë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG