Lidhje

Kush do ta udhëheqë Gjermaninë pas Angela Merkelit?


Gjermanët po përgatiten të zgjedhin një udhëheqës të ri të dielën më 26 shtator, që do të pasojë kancelaren Angela Merkel, e cila po largohet. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell nga Berlini, zonja Merkel është parë si një shtyllë stabiliteti në Evropë për gati dy dekada - dhe ndryshimet e ardhshme në Gjermani do të ndjehen në të gjithë botën.

Kush do ta udhëheqë Gjermaninë pas Angela Merkelit?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Berlini po shijon ditët e fundit të ngrohta të verës. Pas 16 vitesh, po afrohet perëndimi për pushtetin e Kancelares Angela Merkel.

Angela Merkel mbetet popullore, por partia e saj është në pozitë të dobët. Për herë të parë, që nga Lufta e Dytë Botërore, disa sondazhe i nxjerrin Demokristianët me më pak se 20 për qind mbështetje. Dhe nëse partitë e tjera bashkëpunojnë për të formuar një koalicion, partia e zonjës Merkel nuk do të jetë më në pushtet.

Kandidati i Demokristianëve është Armin Laschet, i cili po përpiqet të tërheqë votuesit me premtimin e vazhdimësisë.

"Një Evropë e bashkuar në këto kohë të vështira, një industri neutrale ndaj klimës dhe një ekonomi e fortë, dhe një kurs i qartë për sigurinë kombëtare", shprehej ai në një tubim fushate.

Votuesit mund ta pranojnë mesazhin, por jo atë vetë. Gjatë një vizite në rajonet e përmbytura të Gjermanisë në korrik, zoti Laschet u kap në kamera duke qeshur gjatë një fjalimi të presidentit gjerman. Mbështetja për të nuk është rikthyer.

Kandidati i Social Demokratëve, Olaf Scholz, po udhëheq në sondazhe – ai është ministri aktual i financave në qeverinë e koalicionit dhe i preferuari për të pasuar zonjën Merkel.

"Ai ka një pozitë të qëndrueshme në sondazhe - një paraqitje të mirë si ministër. Dhe megjithëse mund t’i mungojë karizma dhe tërheqja, ai e kompenson këtë me stabilitet. Atë e ndihmon edhe konkurrenca e dobët", thotë Gero Neugebauer, Profesor i Shkencave Politike.

Zoti Scholz u shfaq i sigurt për fitore në debatin e fundit televiziv.

"Shumë qytetarë mund të më shohin si kreun e ardhshëm të qeverisë, kancelarin e ardhshëm. Dhe unë nuk e fsheh se do të doja të krijoja një qeveri koalicioni me të Gjelbrit", tha ai.

Partia e Gjelbër, e udhëhequr nga Annalena Baerbock, është e treta në sondazhe. Ata janë gati të formojnë një qeveri koalicioni, por kanë vija të kuqe të qarta.

"Për shkak të kohës së shkurtër që ka mbetur për të luftuar me suksesndryshimet klimatike, nuk ka shumë hapësirë për kompromis, kur bëhet fjalë për politikat klimatike", thotë Paula Piechotta, Kandidate e Partisë së Gjelbër në Leipzig.

Partitë më të vogla - përfshirë Demokratët e Lirë ose Partinë e Majtë - mund të jenë kritikë për mundësinë e krijimit të një koalicioni. Të treja partitë kryesore kanë përjashtuar mundësinë për të punuar me partinë e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë, e cila ka rreth 10% mbështetje.

Përsa u përket çështjeve që ndajnë votuesit, sondazhet tregojnë një ndarje të qartë sipas brezave.

"Mendoj se tema e parë e rëndësishme për mua është me siguri, ndryshimi i klimës", thotë Jun Kinoshita, 28 vjeç.

"Për mua, çështja më e rëndësishme është ndryshimi i klimës. Klima, arsimi, kujdesi për fëmijët", thotë Corinna Anand, 35 vjeç.

"Pensionet, që të jenë të qëndrueshme. Vende pune. Shumë gjëra janë më të shtrenjta. Gazi, energji elektrike", thotë Dirk Zeller, 54 vjeç.

"Gjermanët më të pasur vetëm u pasuruan, madje edhe gjatë koronavirusit. Ndërkohë, shumë njerëz panë që jetesa e tyre u përkeqësua dhe sot, ata kanë probleme më të mëdha se më parë", thotë Brigitte, 54 vjeç.

Pak gjermanë presin ndryshim të menjëhershëm. Bisedimet për të formuar një qeveri koalicioni ka të ngjarë të zgjasin me muaj - dhe zonja Merkel do të mbetet në krye derisa palët rivale të bien dakord për pasardhësin e saj.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG