Lidhje

Ish presidenti katalanas në mërgim Puigdemont, para drejtësisë italiane


Member of European Parliament Carles Puigdemont speaks during an interview at the European Parliament in Brussels, Tuesday, March 9, 2021. The European Parliament on Tuesday voted to lift the immunity of the former president of Spain's Catalonia region,…

SASARI, ITALI - Ish -presidenti katalanas në mërgim Carles Puigdemont ishte në pritje të një seance gjyqësore në Itali të premten pas arrestimit të tij katër vjet pasi u largua nga Spanja për shkak të një referendumi për pavarësinë që Madridi e cilësoi të paligjshëm.

Anëtari i Parlamentit Evropian, i cili është vendosur në Belgjikë që nga fundi i vitit 2017, u arrestua të enjten në qytetin Alghero të Sardenjës ndërsa po shkonte të ndiqte një festival kulturor, thanë ndihmësit e tij.

58-vjeçari kërkohet nga Madridi me akuzën e kryengritjes për përpjekjet e tij për të udhëhequr një shkëputje të Katalonjës nga Spanja në tetor 2017, dhe gjyqtarët italianë tani duhet të vendosin nëse ai duhet të ekstradohet.

"Është e qartë se Carles Puigdemont duhet të dalë para drejtësisë dhe të gjykohet", tha kryeministri spanjoll Pedro Sanchez të premten, pasi ish-udhëheqësi katalanas kaloi natën në një burg italian.

Avokatët e zotit Puigdemont këmbëngulin megjithatë se nuk ka bazë për arrestimin e tij dhe thonë se ata kanë një çështje ligjore "shumë të fortë".

"Gjëja e parë është të zgjidhet situata e tij personale që do të thotë nëse ai do të kërkohet të qëndrojë në paraburgim, apo nëse ka ndonjë kusht për lirimin e tij," i tha AFP-së nga Brukseli avokati i tij Gonzalo Boye.

"Pastaj në një fazë të mëvonshme, do të ketë një diskutim ku ata do të argumentojnë për veprën e supozuar" - veçanërisht nëse urdhër -arresti ishte i vlefshëm.

Thirrjet për lirimin e tij

Arrestimi i zotit Puigdemont shkaktoi kritika të ashpra nga qeveria katalanase, me udhëheqësin Pere Aragones që kërkoi "lirimin e tij të menjëhershëm" dhe tha se ai do të shkonte në Sardenjë për të "qëndruar pranë" ish-udhëheqësit rajonal.

Arrestimi vjen gjithashtu në një kohë delikate, nëntë ditë pasi qeveria spanjolle e prirur nga e majta dhe autoritetet rajonale katalanase rifilluan negociatat për të gjetur një zgjidhje për krizën më të keqe politike të Spanjës në dekada.

Përpara seancës të së premtes, mbështetësit u mblodhën jashtë gjykatës në Sasari, një qytet në veriperëndim të Sardenjës, duke mbajtur në dorë një flamur të madh të pavarësisë katalanase.

Në kryeqytetin rajonal të Katalonjës në Barcelonë, qindra demonstrues u mblodhën pranë konsullatës italiane, me pankarta të improvizuara ku shkruhej "Liri" në gjuhën katalane mbi fotografinë e Puigdemontit.

Të tjerë protestues bërtisnin "Lironi presidentin tonë" në gjuhën italiane dhe valëvitën flamujt e pavarësisë së Katalonjës.

Referendumi i tetorit 2017 u organizua nga qeveria separatiste rajonale e Katalonjës pavarësisht një ndalimi nga Madridi dhe procesi u dëmtua nga dhuna policore.

Disa javë më vonë, separatistët lëshuan një deklaratë jetëshkurtër të pavarësisë, duke shkaktuar një krizë të madhe politike me Spanjën gjatë së cilës Puigdemont dhe disa të tjerë u larguan jashtë vendit.

Madridi lëvizi me shpejtësi për të ndjekur penalisht ata separatistë katalanas që mbetën në vend, duke dënuar nëntë prej tyre me burgim afatgjatë.

Edhe pse të gjithë u falën në fillim të këtij viti, Madridi ende dëshiron që Puigdemont dhe disa të tjerë të përballen me drejtësinë për organizimin e referendumit të shkëputjes.

Në mars, Parlamenti Evropian hoqi imunitetin për zotin Puigdemont dhe për dy eurodeputetë të tjerë pro pavarësisë, një vendim që u mbështet në korrik nga Gjykata e Përgjithshme e BE.

Megjithatë vendimi i Parlamentit Evropian po apelohet dhe një vendim përfundimtar nga gjykata e BE -së nuk është marrë ende.

XS
SM
MD
LG