Lidhje

Ish presidenti Mikheil Saakashvili arrestohet pas kthimit në Gjeorgji


In this handout photo taken from video released by Georgian Interior Ministry Press Service, Georgian Police officers escort former President Mikheil Saakashvili after he was arrested in Rustavi, Georgia, Friday, Oct. 1, 2021. The prime minister of Georgi

TBILISI, Gjeorgji (AP) - Kryeministri i Gjeorgjisë thotë se ish -presidenti Mikheil Saakashvili u arrestua pasi u kthye në vend.

Njoftimi i së premtes nga Kryeministri Irakli Garibashvili erdhi rreth 18 orë pasi zoti Saakashvili postoi në Facebook se ishte përsëri në Gjeorgji përpara zgjedhjeve lokale kombëtare të shtunën.

Ish-presidenti u dënua për abuzim me pushtetin në mungesë dhe ka jetuar në Ukrainë vitet e fundit.

Saakashvili ishte president nga viti 2004-2013 dhe ishte i njohur për përpjekjet e tij energjike kundër korrupsionit, por gjeorgjianët u bënë gjithnjë e më të shqetësuar për prirjet e tij autoritare dhe sjelljen e tij nganjëherë kapriçoze.

XS
SM
MD
LG