Lidhje

Anijet luftarake ruse dhe kineze bëjnë patrullimet e para të përbashkëta në Paqësor


Anijet luftarake ruse dhe kineze bënë patrullimet e tyre të para të përbashkëta në pjesën perëndimore të oqeanit Paqësor nga 17 deri më 23 tetor, njoftoi në një deklaratë të shtunën Ministria ruse e Mbrojtjes.

Moska dhe Pekini, që mbajtën stërvitje të bashkëpunimit detar në Detin e Japonisë në fillim të tetorit, kanë forcuar lidhjet ushtarake dhe diplomatike vitet e fundit në një kohë kur marrëdhëniet e tyre me Perëndimin janë acaruar.

Manovrat detare janë ndjekur nga afër nga Japonia, e cila tha në fillim të kësaj jave se një flotë prej 10 anijesh nga Kina dhe Rusia lundruan përmes ngushticës Tsugaru që ndan ishullin kryesor të Japonisë dhe ishullin e saj verior Hokkaido.

"Anijet kaluan përmes ngushticës Tsugaru për herë të parë në kuadër të patrullimit," tha Ministria ruse e Mbrojtjes në deklaratë. Ngushtica konsiderohet pjesë e ujërave ndërkombëtare.

Ministria shton se patrullimet kishin si synim ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajonin e Azi-Paqësorit dhe mbrojtjen e aktiviteteve ekonomike detare të të dy vendeve.

XS
SM
MD
LG