Lidhje

Shqipëri, rastet e reja me Covid rriten lehtë, më pak viktima në javën e fundit


Në Shqipëri, rastet e reja me koronavirus u rritën lehtë gjatë javës së fundit (9-15 nëntor), ndërsa numri i viktimave shënoi një rënie. Por në spitale vihet re një dyfishim i pacientëve që trajtohen në terapi intensive.

Sipas të dhënave zyrtare të përpunuara nga Zëri i Amerikës, u rregjistruan në total 3914 të infektuar, me një rritje prej vetëm 1.4 përqind krahasuar me javën pararendëse. Mesatarja ditore ishte prej 559 raste.

Nga ana tjetër testimet mbeten në kuota të ulta, për një total prej 21656 tamponësh, ose 3.1 përqind më pak. Ajo që bie në sy është fakti se për të 6-ën javë radhazi, pozitiviteti (raporti mes rasteve të reja dhe testimeve) ka ardhur duke u rritur dhe mesatarja e javës së fundit është në kuotën e 18 përqindëshit, ose 0.8 pikë përqindje me shumë se java pararendëse. Pozitiviteti është treguesi i transmetueshmërisë së virusit në komunitet.

Po ashtu në rritje progresive, që prej 5 javësh, janë dhe rastet aktive të cilat të hënën ishin në nivelin e 8433 të prekurve. Më shumë se gjysma e tyre (4449 raste aktive) janë rregjistruar në qarkun e Tiranës, ndërsa në të gjitha qarqet e tjera janë poshtë kuotës së 1 mijë rasteve.

Për të dytën javë radhazi, numrii i viktimave erdhi duke u ulur. Në total gjatë javës së fundit u rregjistruan 31 vdekje, 4 më pak se një javë më parë. E hëna ishte dita me nivelin më të lartë. Ministria e Shëndetësisë njoftoi për 7 humbje jete: tre qytetarë nga Tirana të moshave 53-79 vjeç, një qytetar nga Kruja 61 vjeç, një qytetare nga Saranda 70 vjeçe, një qytetare nga Fieri 71 vjeçe, dhe një qytetar nga Durrësi 74 vjeç.

Por situata në spitale, ndonëse vihet re një tendencë në rritje, ka qenë pak a shumë e njejtë. Sipas të dhënave të ministrisë, deri të hënën pasdite ishin të shtruar 172 pacientë. Në rritje të fortë, janë rastet e rënda, që përfundojnë në terapi intensive, që janë thuajse dyfishuar. Të hënën u njoftua për 29 pacientë në situatë kritike, nga 15 që ishin një javë më parë.

Ndërsa nuk ka shenja të një përmirësimi të gjendjes së pandemisë, ritmet e vaksinimit ranë sërish në gjysmën e parë të nëntorit. Të dhënat zyrtare të përpunuara nga Zëri i Amerikës, dëshmojnë se kanë marrë dozat e para ose të dyta mbi 62 mijë persona, ose një mesatare ditore prej 4439 dozash. Kjo shifër është 18.4 përqind më e ulët se ajo e muajit tetor, gjatë të cilët ritmet e vaksinimit ranë me 40 përqind. Pak më shumë se 1 milion e 47 mijë persona, ose 46.7 përqind e popullatës mbi 16 vjeç, kanë marrë të paktën një dozë. Prej tyre, mbi 924 mijë qytetarë, ose 41.2 përqind e popullatës 16+, i kanë marrë të dyja dozat. Ndërsa mbi 28 mijë persona kanë marrë dhe dozën e tretë përforcuese, e cila ka nisur të zbatohet që prej fillimit të nëntorit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG