Lidhje

Aksidenti në minierën ruse vret 14 persona, ekipi i shpëtimit zhduket


Russian police officers patrol near Listvyazhnaya coal mine in the Kemerovo region near the town of Belovo after an accident Nov. 25, 2021.
Russian police officers patrol near Listvyazhnaya coal mine in the Kemerovo region near the town of Belovo after an accident Nov. 25, 2021.

Të paktën 14 persona u vranë në një minierë ruse të qymyrit në Siberi të enjten, duke përfshirë tre anëtarë të ekipit të shpëtimit që u dërguan në përpjekje për të nxjerrë dhjetëra minatorë ende të zhdukur.

Të paktën 11 minatorë vdiqën në aksidentin fillestar, kur pluhuri i qymyrit mori flakë në një bosht ventilimi në minierën Listvyazhnaya në rajonin e mbuluar me dëborë të Kemerovës, duke e mbushur minierën me tym, citoi agjencia e lajmeve TASS të ketë thënë shërbimet lokale të urgjencës.

"Mundësia e një shpërthimi është shumë e lartë. Ne kemi vendosur të pezullojmë operacionin e kërkim-shpëtimit derisa të ulet përqendrimi i gazit," tha guvernatori rajonal Sergei Tsivilev. Nivelet e metanit ishin jashtëzakonisht të larta, tha ai.

Dhjetëra punonjës po trajtoheshin në spital, të paktën disa prej tyre të helmuar nga tymi. Katër ishin në gjendje kritike.

Rajoni i Kemerovës që prodhon qymyr afërsisht 3500 kilometra në lindje të Moskës është goditur prej vitesh nga aksidente fatale në miniera.

Miniera është pjesë e SDS-Holding, në pronësi të Unionit të Biznesit Siberian. Sindikata nuk bëri asnjë koment të menjëhershëm. Përpara se operacioni i shpëtimit të ndalohej, guvernatori tha se ende kishte energji elektrike dhe ventilim në minierë, por ata kishin humbur kontaktin me disa njerëz thellë nën tokë.

“Për momentin, nuk ka tym të rëndë, kështu që shpresojmë që të mos ketë zjarr”, tha guvernatori Tsivilev. “Ne nuk kemi linja komunikimi me këta persona, sistemi i komunikimit nëntokësor nuk funksionon”.

Rreth 285 persona ishin brenda në minierë kur tymi u përhap përmes boshtit të ventilimit, tha Ministria e Emergjencave. Të paktën 239 minatorë dolën mbi tokë, thanë autoritetet. Ata nuk thanë se çfarë e kishte shkaktuar tymin.

'Fatkeqësi e madhe'

Presidenti Vladimir Putin tha se kishte folur me guvernatorin dhe zyrtarët e urgjencës, duke e përshkruar aksidentin si një "fatkeqësi të madhe".

"Fatkeqësisht, situata nuk po bëhet më e lehtë. Dhe ka rrezik për jetën e ekipit të shpëtimit... Ne do të shpresojmë që ata të mund të shpëtojnë sa më shumë njerëz që të munden," tha ai. Kremlini tha se Putini kishte urdhëruar ministrin e emergjencave të shkonte në rajon për të ndihmuar.

Kemerova shpalli tre ditë zie.

Në vitin 2007, Kemerova ishte vendi i aksidentit më të rëndë të minierave që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, kur një shpërthim në minierën Ulyanovskaya mori jetën e më shumë se 100 njerëzve. Në vitin 2010, shpërthimet në minierën Raspadskaya të rajonit vranë më shumë se 90 minatorë.

Dega rajonale e agjencisë së zbatimit të ligjit të Komitetit Hetimor tha se kishte hapur një çështje penale për pakujdesi që kishte shkaktuar humbje jete.

XS
SM
MD
LG