Lidhje

Teherani dënon sanksionet amerikane ndaj subjekteve iraniane


Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit tha të martën se sanksionet e Shteteve të Bashkuara ndaj individëve dhe subjekteve në Iran nuk do të krijojnë epërsi dhe janë shenjë e seriozitetit ose vullnetit të mirë.

“Uashingtoni nuk arrin të kuptojë se “dështimi maksimal” dhe një përparim diplomatik nuk mund të ndodhin njëkohësisht”, shtoi Saeed Khatibzadeh në një postim në Twitter.

Shtetet e Bashkuara vendosën të martën sanksione ndaj dhjetëra njerëzve dhe subjekteve në Iran, Siri dhe Ugandë, duke i akuzuar ata për lidhje me shkeljet serioze të të drejtave të njeriut dhe akte shtypëse.


Facebook Forum

XS
SM
MD
LG