Lidhje

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze


Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi u vendos si një përgjigje ndaj vendimit të qeverisë kineze për të pezulluar disa linja ajrore amerikane për shkak të shqetësimeve për COVID-19.

Pezullimet do të hyjnë në fuqi nga data 30 janar, kur fluturimi i parë i planifikuar ishte i kompanisë kineze Xiamen që do të kishte transportuar pasagjerë nga Los Anxhelosi për në Xiamen. Sipas Departamentit amerikan të Transporteve, pezullimet do të qëndrojnë në fuqi deri në 29 mars.

Do të pezullohen kështu disa fluturime të kompanive ajrore kineze, si Xiamen, Air China, China Southern Airlines dhe China Eastern Airlines.

Që nga 31 dhjetori, autoritetet kineze kanë pezulluar 20 fluturime të kompanisë amerikane United Airlines, 10 të kompanisë American Airlines dhe 14 të kompanisë Delta Air Lines, pasi disa pasagjerë rezultuan pozitivë me COVID-19.

Madje të martën, Departamenti i Transportit njoftoi se qeveria kineze kishte njoftuar anulime të reja fluturimesh të kompanive amerikane.

Liu Pengyu, një zëdhënës i ambasadës kineze në Uashington, tha të premten se politika për fluturimet ndërkombëtare të pasagjerëve që hyjnë në Kinë "është zbatuar në mënyrë të barabartë për linjat ajrore kineze dhe të huaja në mënyrë të drejtë, të hapur dhe transparente".

Ai e quajti lëvizjen e Shteteve të Bashkuara "shumë të paarsyeshme" dhe shtoi se, "ne i bëjmë thirrje palës amerikane të ndalojë ndërprerjen dhe kufizimin e fluturimeve normale të pasagjerëve" nga linjat ajrore kineze.

Airlines for America, një grup tregtar që përfaqëson tre kompanitë ajrore amerikane të prekura nga masa e Kinës, iu bashkua zërave të tjerë duke thënë se mbështet veprimin e Uashingtonit "për të siguruar trajtimin e drejtë të linjave ajrore amerikane në tregun kinez".

Departamenti i Transportit tha se Franca dhe Gjermania kanë marrë masa të ngjashme përkundër veprimeve të Kinës për COVID-19. Ai tha se pezullimet e fluturimeve nga Kina "janë të dëmshme për interesin publik dhe garantojnë veprime korrigjuese proporcionale". Departamenti shtoi se "veprimet e njëanshme të Kinës kundër kompanive amerikane nuk janë në përputhje" me marrëveshjen përkatëse dypalëshe.

Kina gjithashtu ka pezulluar shumë fluturime nga Amerika të kompanive kineze pasi pasagjerët më vonë rezultuan pozitivë.

Departamenti tha se ishte i përgatitur të rishikonte veprimet e tij nëse Kina rishikonte "politikat e saj për të krijuar situatën e nevojshme të përmirësuar për kompanitë amerikane". Departamenti paralajmëroi se nëse Kina anulon më shumë fluturime, "ne rezervojmë të drejtën për të ndërmarrë veprime shtesë".

Kina i ka mbyllur kufijtë e saj për udhëtarët, duke ulur totalin e fluturimeve ndërkombëtare në vetëm 200 në javë, ose 2% të niveleve para pandemisë, tha në shtator Administrata e Aviacionit Civil të Kinës (CAAC).

Numri i fluturimeve nga Shtetet e Bashkuara që anulohen është rritur që nga dhjetori, pasi infektimet e shkaktuara nga varianti shumë ngjitës Omicron i koronavirusit u rritën në nivele rekord në Shtetet e Bashkuara.

Pekini dhe Uashingtoni janë përplasur për shërbimet ajrore që nga fillimi i pandemisë. Në gusht, Departamenti amerikan i Transportit u vuri kufizime katër fluturimeve nga kompani kineze, në 40% të kapacitetit të pasagjerëve për katër javë, pasi Pekini kishte vendosur kufizime identike ndaj katër fluturimeve të kompanisë amerikane United Airlines.

Para anulimeve të fundit, tre linja ajrore amerikane dhe katër kineze kryenin rreth 20 fluturime në javë midis dy vendeve, shumë më poshtë shifrës prej mbi 100 në javë të periudhës përpara pandemisë.

XS
SM
MD
LG