Lidhje

ShBA, BE, Britania vënë sanksione ndaj Presidentit Putin dhe Ministrit të Jashtëm Lavrov


Russian President Vladimir Putin delivers a video address announcing the start of the military operation in eastern Ukraine, in Moscow, in a still image taken from video footage released Feb. 24, 2022.
Russian President Vladimir Putin delivers a video address announcing the start of the military operation in eastern Ukraine, in Moscow, in a still image taken from video footage released Feb. 24, 2022.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Britania njoftuan të premten se do të bllokonin pasuritë e Presidentit Vladimir Putin dhe Ministrit të Jashtëm Sergei Lavrov, në një akt të paprecedentë për të detyruar zotin Putin të ndërpresë sulmin ndaj Ukrainës.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki la të kuptohet se sanksionet amerikane nënkuptojnë edhe ndalimin e udhëtimit të tyre në Shtetet e Bashkuara.

Ministri i Jashtëm i Austrisë Alexander Schallenberg tha se masat janë një “hap unik në histori ndaj një fuqie bërthamore dhe ndaj një vendi që është anëtar i përhershëm i Këshillit të Sigurimit, por ato tregojnë sa të bashkuar jemi”.

Nuk është e qartë se çfarë ndikimi konkret do të kenë sanksionet ndaj tyre dhe çfarë pasurish mund të kenë në Evropë.

Ministrat e jashtëm evropianë thanë se sanksione të tjera janë mundshme, përfshirë përjashtimin e Rusisë nga sistemi global i pagesave ndërbankare SWIFT.

Në një masë tjetër ndëshkimore, Këshilli i Evropës, organizata kryesore evropiane për të drejtat e njeriut, e pezulloi Rusinë, por organizata prej 47 anëtarësh shtoi se Rusia vazhdon të jetë anëtare dhe duhet të respektojë konventat ndërkombëtare të të drejtave të njeriut.

XS
SM
MD
LG