Lidhje

Ministrat e jashtëm të NATO-s diskutojnë krizën në Ukrainë


NATO Secretary General Jens Stoltenberg and US Secretary of State Antony Blinken speak during a news conference before a NATO foreign ministers meeting at the Alliance's headquarters in Brussels, March 4, 2022.
NATO Secretary General Jens Stoltenberg and US Secretary of State Antony Blinken speak during a news conference before a NATO foreign ministers meeting at the Alliance's headquarters in Brussels, March 4, 2022.

Ministrat e Jashtëm të NATO-s u takuan në Bruksel të premten për të diskutuar për sulmin rus ndaj Ukrainës, dhe për veprimet e mëtejshme të aleancës përballë agresionit rus. Aleatët e NATO-s hodhën poshtë kërkesën e Ukrainës për krijimin e një zone të ndaluar fluturimesh, duke thënë se aleanca po rrit mbështetjen, por se ndërhyrja direkte do të çonte në një luftë evropiane më të gjerë.

Ministrat e jashtëm të NATO-s diskutojnë krizën në Ukrainë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Sekretari i Përgjithshëm i Natos Jens Stoltenberg tha në hyrje të takimit të ministrave të jashtëm, se Rusia ka shkatërruar paqen në kontinentin evropian, duke shtuar se “kërcënimi i përhapjes së konfliktit është real”.

Agresioni rus ka krijuar një normalitet të ri për sigurinë evropiane, ku parimet themelore kontestohen përmes përdorimit të forcës. Kërcënimi i konfliktit të përhapur është real. Ne qëndrojmë pranë popullit të Ukrainës dhe qeverisë së saj të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe i bëjmë thirrje Presidentit Putin të ndalojë luftën, të tërheqë të gjitha forcat e tij nga Ukraina dhe të angazhohet me mirëbesim në përpjekjet diplomatike”.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken u tha gazetarëve se aleanca do të "mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s".

"Çdo aleat në një mënyrë apo tjetër po i vjen në ndihmë Ukrainës. Çdo aleat në një mënyrë apo tjetër po ndihmon në forcimin e vetë NATO-s. Dhe siç tha sekretari i përgjithshëm, e jona është një aleancë mbrojtëse. Ne nuk kërkojmë asnjë konflikt, por nëse konflikti vjen tek ne, ne jemi gati për të dhe do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s”, tha sekretari Blinken.

Aleatët e NATO-s hodhën poshtë kërkesën e Ukrainës për një zonë të ndaluar për fluturime të premten duke thënë se aleanca po rrit mbështetjen, por se ndërhyrja direkte do të çonte në një luftë evropiane më të gjerë, edhe më brutale, që deri më tani është e kufizuar me sulmin e Rusisë ndaj fqinjit të saj.

“Ne nuk jemi pjesë e këtij konflikti dhe kemi përgjegjësinë të sigurojmë që ai të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës, sepse kjo do të ishte edhe më shkatërruese dhe më e rrezikshme”, tha në një konferencë shtypi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy u ka bërë thirrje fuqive perëndimore që të zbatojnë një zonë ndalim-fluturimi që nga fillimi i agresionit të Moskës nëntë ditë më parë, me Rusinë që po bombardon qytetet dhe i ka çuar luftimet në termocentralin më të madh bërthamor të Evropës.

“Ne e kuptojmë dëshpërimin, por besojmë gjithashtu se nëse e bënim këtë, do të përfundonim ndoshta në një luftë të plotë në Evropë, duke përfshirë shumë më shumë vende dhe duke shkaktuar shumë më tepër vuajtje”, tha Stoltenberg në konferencën për shtyp.

Anëtarët e NATO-s kanë dërguar armë në Ukrainë, por nuk u përballën me veprime ushtarake që do t'i vinin ata në konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Duke përshëndetur hapjen e një hetimi nga Gjykata Ndërkombëtare Penale, sekretari Stoltenberg tha se presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij bjellorus Alexander Lukashenko do të duhet të mbahen përgjegjës për çdo krim lufte të kryer gjatë konfliktit.

XS
SM
MD
LG