Lidhje

Kosova kërkon ndihmën e presidentit Biden për anëtarësim në NATO


Presidentja e Kosovës të enjten i kërkoi presidentit amerikan Joe Biden që ta ndihmojë Kosovën të bëhet anëtare e NATO-s në një kohë kur Rusia po bën përpjekje për të destabilizuar Ballkanin.

Presidentja Vjosa Osmani i dërgoi një letër presidentit Biden, në të cilën thotë se anëtarësimi i Kosovës në NATO është bërë një çështje jetike për Prishtinën.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani
Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani

Kosova, “shteti më pro-amerikan dhe pro-NATO-s në botë”, është i përjashtuar nga proceset e zgjerimit të NATO-s, tha ajo në një letër që e ka siguruar agjencia e lajmeve Associated Press.

Zonja Osmani i kërkoi presidentit Biden që të përdorë “udhëheqjen dhe ndikimin e Shteteve të Bashkuara për të mbështetur dhe avancuar në mënyrë aktive procesin kompleks të anëtarësimit të Kosovës në NATO”.

Ndërsa sytë e botës janë përqendruar tek lufta shkatërruese në Ukrainë, presidentja Osmani thotë se “nuk duhet të harrojmë situatën e brishtë me të cilën përballemi në Ballkan”.

“Ne jemi të ekspozuar ndaj përpjekjeve të vazhdueshme të Rusisë për të minuar Kosovën dhe destabilizuar të gjithë Ballkanin Perëndimor”, thuhet në letrën dërguar Presidentit Biden.

XS
SM
MD
LG