Lidhje

Taktika luftarake ruse në krim, e ngjashme me atë që Moska përdori në Siri


FILE - A civil defense worker inspects a damage house after shelling hit the town of Ibleen, a village in southern Idlib province, Syria, July 3, 2021.

Në Idlib, një nga zonat e vetme ende në luftë pas 11 viteve të konfliktit sirian, familjet që po ndjekin sulmin e Rusisë në Ukrainë thonë se taktikat luftarake të Moskës ngjasojnë me ato të përdorura në Siri. Ata kanë frikë se ukrainasit do të paguajnë një çmim të ngjashëm shkatërrimtar.

Taktika luftarake ruse në krim, e ngjashme me atë që Moska përdori në Siri
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

Njëmbëdhjetë vitet e luftës kanë mbetur Sirinë të copëtuar, të varfër dhe të paqëndrueshme. Qeveria e Presidentit Bashar al-Assad kontrollon pjesën më të madhe të vendit, por jo të gjithë territorin e tij.

Në Idlib, një provincë me 4 milionë banorë, gjysma të zhvendosur nga shtëpitë e tyre, një ëndërr që filloi gjatë Pranverës Arabe të vitit 2011.

Të mbijetuarit thonë se ëndërra u kthye shpejt në një makth, që vazhdon edhe sot.

“Ne nuk mund të përshkruajmë dhe si të kuptojmë në të vërtetën. Fëmijët zgjoheshin në mes të natës për të mbetur edhe shtëpi, duke qarë, madje në dimër. Ata dridheshin nga tmerri dhe të ftohtit. Ata mbyllnin veshët kur godisnin bombat”, thotë banorja e Idlibit Nahida Hindawi.

Ekipet e shpëtimit thonë se kur Rusia iu bashkua luftës në terren në vitin 2015, sulmet u bënë më shumë qytete dhe qytete të tëra u mbajtën nën rreth. Ndërsa lufta në vazhdim po vazhdon, sirianët thonë se kanë frikë se civilët po përballen me mua të luftojnë pasi armët janë të vendosura në zonën e banuara.

“Efektet e bombave thërrmuese zgjasin. Një ose dy vjet pasi duhet për të goditur një zonë, fëmijët mund të mendojnë se ato janë lodra dhe nëse prekin ato mund të shpërthejnë. Kjo po ndodh tani”, thotë Ismail Al-Abdullah, vullnetar i Mbrojtjes Civile Siriane.

Rusia është një nga disa që dislokuan forca në Siri gjatë luftës civile, e cila shkaktoi largimin e gjysmës së vendeve të vendit nga shtëpitë e tyre dhe vrasjen e 500 mijë njerëzve.

Moska thotë se vendosi të angazhohej në konfliktin sirian për të luftuar terrorizmin dhe për të shkruar në kthimin e kontrollit të vendit tek qeveria.

Abu Bahr monitoron sulmet dhe paralajmëron familjet lokale. Ai thotë se mund të bëjë dallimin mes një sulmi të kryer nga qeveria siriane dhe sulmeve të forcave ruse në llojin e armëve të ndryshme dhe sulmeve të sulmit.

“Aeroplanët rusë të bomba dhe raketa ultraderne, që mund të shkatërrojnë lagje të tëra”, thotë ai.

Familjet në Idlib thonë se nuk do të rimëkëmben nga ndikimi psikologjik dhe fizik i kësaj sulmeve. Disa nga të vdekurit ende nuk janë varrosur.

“Një grua e lagjes, shtëpia e së cilës u bombardua vitin e kaluar, ende qëndron nën rrënoja”, thotë banorja e Idlibit, Nahida Hindawi.

Ajo fajëson qeverinë siriane dhe aleatët e saj, duke përfshirë Rusinë, për vuajtjet e tyre, dhe akuzon gjithë botën tjetër për mosveprim.

XS
SM
MD
LG