Lidhje

Tetë të vdekur në një minierë qymyri në Serbi


Të paktën tetë minatorë humbën jetën dhe rreth 20 u plagosën të premten nga pasojat e një shembjeje në një minierë qymyri në Serbi.

Ministria e Minierave dhe Energjetikes tha se shembja ndodhi ne minierën “Soko” afër Sokobanjës në orët e hershme të mëngjesit dhe sipas të dhënave të para aksidenti u pasu nga lirimi i metanit që çoi në vdekjen e minatorëve.

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit në Aleksinc, rreth 200 kilometra në jug të Beogradit, Rodolub Zhivadinoviç, tha se në kohën e aksidentit 49 minatorë ishin në punë.

Miniera e qymyrit në Aleksinc edhe në të kaluarën është përballur me aksidente për shkak të metanit.

Në nëntor të vitit 1989 rreth 90 minatorë vdiqën në një shpërthim atje.

XS
SM
MD
LG