Lidhje

Arrin në 9 numri i viktimave nga orteku në alpet e Italisë


A rescue helicopter hoovers over the Punta Rocca glacier near Canazei, in the Italian Alps in northern Italy, Monday, July 4, 2022
A rescue helicopter hoovers over the Punta Rocca glacier near Canazei, in the Italian Alps in northern Italy, Monday, July 4, 2022

Numri i të vdekurve u rrit në nëntë të mërkurën nga shembja e një akullnaje të dielën në vargmalet italiane të Dolomitit, tha Maurizio Fugatti, president i provincës së Trentos, ndërsa ekipet e kërkim-shpëtimit vazhduan përpjekjet për gjetjen e viktimave të tjera.

Dy viktimat e fundit u zbuluan nga dronët të mërkurën në një cep të mbetjeve të ortekut, të shkaktuar nga shembja e akullnajës, thanë zyrtarët. Pesë alpinistë që besohet se kanë qenë pranë ortekut ende nuk janë gjetur. Kushtet e pasigurta në mal po pengojnë ekipet e kërkim-shpëtimit të punojnë pranë zonës ku ka rënë orteku.

Një ekip policie i specializuar në analizimin e ADN-së është thirrur gjithashtu për të ndihmuar në identifikimin e viktimave. Orteku ndodhi kur një pjesë e akullnajës me madhësinë e një ndërtese banimi u shkëput nga mali Marmolada, me një lartësi prej rreth 3300 metrash.

Një pjesë e madhe e Italisë po përballet me një valë të nxehti dhe shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës po rrezikon shkrirjen dhe shkëputjen e më shumë akullnajave nga malet.

XS
SM
MD
LG