Lidhje

Protestuesit hyjnë në parlamentin e Irakut


BAGDAD - Qindra protestues irakianë hynë në godinën e parlamentit në Bagdad të mërkurën me thirrje kundër Iranit, në një protestë kundër zgjedhjes së një kandidati për kryeministër nga partitë e mbështetura nga Irani.

Shumica e protestuesve ishin ndjekës të klerikut me ndikim shiit Muqtada al-Sadr. Protestuesit, të gjithë burra, u panë duke ecur mbi tavolinat e sallës plenare të parlamentit, të ulur në karriget e ligjvënësve dhe duke valëvitur flamujt irakianë.

Asnjë ligjvënës nuk ishte i pranishëm. Vetëm forcat e sigurisë ishin brenda ndërtesës dhe u duk se i lejuan protestuesit të hynin me lehtësi.

Ata po protestonin kundër zgjedhjes rishtazi të Mohammed al-Sudanit si kandidat zyrtar i bllokut Kuadri Koordinues, një koalicion i udhëhequr nga partitë shiite të mbështetura nga Irani dhe aleatët e tyre.

Brenda godinës së parlamentit (27 korrik 2022)
Brenda godinës së parlamentit (27 korrik 2022)

Kjo është protesta më e madhe që kur zgjedhjet e përgjithshme u mbajtën në tetor, dhe hera e dytë që kleriku al-Sadr përdor aftësinë e tij për të mobilizuar masat për t'u dërguar një mesazh rivalëve të tij politikë këtë muaj. Më herët në korrik, mijëra persona e dëgjuan thirrjen e tij për një falje masive, një ngjarje që shumë njerëz kishin frikë se do të shndërrohej në protesta.

Ndjekësit e klerikut Al-Sadr sulmuan Zonën e Gjelbër në vitin 2016 në një mënyrë të ngjashme dhe hynë në ndërtesën e parlamentit të vendit për të kërkuar reforma politike.

Sulmi i parlamentit të mërkurën solli një paralajmërim të nënkuptuar për partinë Kornizë për një përshkallëzim të mundshëm që do të ndodhë nëse qeveria formohet me al-Sudanin në krye.

Më herët gjatë ditës, demonstruesit shkelën Zonën e Gjelbër të fortifikuar rëndë të Bagdadit, e cila strehon parlamentin dhe ndërtesat e tjera qeveritare, si dhe ambasadat e huaja.

Protestuesit bënin thirrje kundër Iranit dhe bërtisnin "Sudani, jashtë!".

Policia kishte tentuar t’i zmbrapste protestuesit duke përdorur ujë me presion, por demonstruesit u ngjitën në muret e rrethimit dhe rrëzuan pllakat prej betoni duke përdorur litarë, për të hyrë në Zonën e Gjelbër.

Protestuesit ecën nëpër rrugët kryesore të zonës me pak rezistencë nga forcat e sigurisë. Një personel sigurie u pa duke i dhënë një protestuesi një shishe uji.

Kryeministri në detyrë Mustafa al-Kadhimi bëri thirrje për qetësi dhe përmbajtje dhe për protestuesit që të "tërhiqen menjëherë" nga zona.

Kleriku Al-Sadr u tërhoq kohët e fundit nga procesi politik pavarësisht se kishte fituar shumicën e vendeve në zgjedhjet e përgjithshme të tetorit. Protestuesit mbanin portretet e klerikut.

Al-Sudani u zgjodh nga udhëheqësi i partisë Shteti Ligjor dhe ish-kryeministri Nouri al-Maliki. Përpara se al-Sudani të përballet me parlamentin për postin e kryeministrit, partitë duhet së pari të zgjedhin një president. Protestuesit thërrisnin gjithashtu: “Maliki, fundërrinë!”.

XS
SM
MD
LG