Lidhje

Administrata Biden emëron diplomaten Lynne Tracy në postin e ambasadores në Rusi


US Ambassador nominee in Armenia Lynne M. Tracy

UASHINGTON (AP) - Administrata e presidentit Joe Biden ka zgjedhur një veterane të shërbimit diplomatik me përvojë në çështjet ruse si të emëruar për të qenë ambasadorja e ardhshme në Rusi.

Zyrtarët e administratës të njohur me këtë çështje thonë se emërimi i Lynne Tracy-t, ambasadorja aktuale e SHBA-së në Armeni, do t'i paraqitet Senatit sapo qeveria ruse të nënshkruajë dokumentin. Emërimet e ambasadorëve duhet të miratohen nga qeveria pritëse sipas rregullave të protokollit diplomatik.

Një miratim i tillë është përgjithësisht rutinë, por pranimi nga Rusia i zgjedhjes së Presidentit Joe Biden për postin e ambasadores nuk mund të merret si e mirëqenë në një kohë të marrëdhënieve veçanërisht të tensionuara SHBA-Rusi mbi Ukrainën, ndalimin e amerikanëve në Rusi, akuzat për ndërhyrjet ruse në zgjedhjet amerikane, dhe një grindje në përshkallëzim mbi personelin e ambasadave në Uashington dhe Moskë.

Mundësia për vendin e mbetur bosh të ambasadorit vjen pasi shumë ekspertë të Rusisë në Shtetet e Bashkuara, të cilët mund të kishin qenë kandidatë, janë ndaluar nga Rusia. Rusia u informua për vendimin e administratës për të zgjedhur zonjën Tracy disa javë më parë, por ende nuk ka dhënë miratimin e saj zyrtar, i njohur si "agrément" në gjuhën diplomatike, thanë zyrtarët.

Zonja Tracy, e cila flet rusisht, ka shërbyer më parë si këshilltare e lartë për çështjet ruse në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit të Shtetit, si zëvendës shefe e misionit në Ambasadën e SHBA-së në Moskë. Ajo gjithashtu ka mbajtur disa poste në degët për Azinë Qendrore dhe Jugore.

Ambasadori i mëparshëm i SHBA në Moskë, John Sullivan, u largua në fillim të këtij muaji, një largim që pritej këtë vjeshtë, por që u përshpejtua nga shëndeti i dobët i gruas së tij, e cila vdiq një ditë pas kthimit të tij.

Zonja Tracy vlerësohet lart nga qarqet diplomatike. Ajo mori një çmim për heroizmin e Departamentit të Shtetit nga Sekretarja e atëhershme e Shtetit Hillary Clinton në vitin 2009.

Ndërsa drejtonte konsullatën amerikane në Peshawar në rajonet kufitare të Pakistanit të ndeshura me kryengritje, ajo i mbijetoi një sulmi ndaj saj nga një person i armatosur që e la automjetin e saj të mbushur me plumba, por këmbënguli të shkonte në punë atë ditë dhe të qëndronte në post, edhe pse shqetësimet e sigurisë e kishin detyruar konsullatën të shkurtonte personelin e saj.

Zonja Tracy mori gjithashtu çmimin e nderuar të Departamentit të Shtetit për punën e saj si zëvendëse e ambasadës në Moskë.

Aktualisht, Elizabeth Rood, zëvendës shefe e misionit në Rusi, po shërben si diplomatja më e lartë e SHBA-së në Moskë.

Posti i ambasadorit mbeti bosh në një kohë kur Shtetet e Bashkuara po udhëheqin një fushatë me vendet anëtare të NATO-s për të armatosur dhe financuar Ukrainën, ndërsa ai vend lufton për të dëbuar një agresion brutal rus. Administrata Biden gjithashtu po luan rolin kryesor në vendosjen e sanksioneve ndërkombëtare që synojnë të ushtrojnë trysni mbi ekonominë e Rusisë për ta detyruar atë t'i japë fund luftës.

Presidenti rus Vladimir Putin, i cili e sheh zgjerimin e NATO-s dhe partneritetet e tjera perëndimore me ish-shtetet sovjetike si shkelje të sigurisë së Rusisë nga SHBA-ja, filloi sulmin në shkurt.

Ambasadori i ardhshëm i SHBA-së në Moskë gjithashtu ka të ngjarë të luajë një rol qendror në negociatat për të sjellë në atdhe dy amerikanë që SHBA-të thonë se Rusia po i arreston padrejtësisht, yllin e WNBA-së Brittney Griner dhe kontraktorin civil Paul Whelan.

XS
SM
MD
LG