Lidhje

Partitë e djathta favorite në zgjedhjet e së dielës në Itali


Brothers of Italy party leader Giorgia Meloni acknowledges applause after she delivered a speech on stage, Sept. 22, 2022, during a joint rally of Italy's right-wing parties Brothers of Italy, the League and Forza Italia, at Piazza del Popolo in Rome, ahe
Brothers of Italy party leader Giorgia Meloni acknowledges applause after she delivered a speech on stage, Sept. 22, 2022, during a joint rally of Italy's right-wing parties Brothers of Italy, the League and Forza Italia, at Piazza del Popolo in Rome, ahe

Italia shkon në zgjedhje të dielën pas rënies së koalicionit qeverisës në korrik. Një parti e krahut të djathtë me lidhje të kaluara me fashizmin pritet të fitojë shumicën e votave, duke ngritur shqetësime në gjirin e Bashkimit Evropian.

Partia "Vëllezërit e Italisë", e udhëhequr nga Giorgia Meloni kryeson në sondazhe dhe politikania 45-vjeçarje është në rrugën e duhur për t'u bërë kryeministrja e parë e Italisë.

“Dëshira ime më e madhe është të ngrihemi lart, të ngremë përsëri vendin tonë nga rënia”, thotë ajo.

Partia “Vëllezërit e Italisë” i ka rrënjët tek neofashizmi. Zonja Meloni është një ish-aktiviste që ka lavdëruar diktatorin Benito Musolini. Por, tani ajo thotë se ka ndryshuar.

“Sa herë që hapet fushata zgjedhore bie alarmi fashist. Është shumë qesharake të gërmohen videot e gjërave që i mendoja kur isha 15, 16 ose 17 vjeç”, thotë ajo.

Partia e zonjës Meloni në sondazhe merr rreth 25 për qind mbështetje, gjashtëfish më të madhe se në zgjedhjet e fundit.

“Pjesërisht ka të bëjë me platformën e saj të politikave, pikëpamjet e saj sociale konservatore, ato ekonomike, të cilat janë gjithashtu mjaft sociale në një farë mënyre për sa i përket, për shembull, rritjes së pensioneve dhe të përfitimeve të tjera sociale për njerëzit. Por, ajo gjithashtu pëlqehet nga njerëzit. Dhe këtu do të veçoja, për shembull, mënyrën e saj të të folurit, e cila është shumë më e thjeshtë”, thotë Luigi Scazzieri nga Qendra për Reformën Evropiane.

Ajo është gjithashtu një figurë e re në politikën italiane. Partnerët e saj të mundshëm të koalicionit tashmë kanë qenë të pranishëm në skenën e politikës italiane.

Mes tyre, ish-ministri i brendshëm populist Matteo Salvini. Ai aktualisht po gjykohet nën akuzat për rrëmbim, për pengimin e zbarkimit të më shumë se 100 emigrantëve që ishin shpëtuar nga një anije humanitare në Itali në vitin 2019. Ai i ka mohuar akuzat.

Veterani politik Silvio Berlusconi, i cili së shpejti mbush 86 vjeç, ka të ngjarë të jetë gjithashtu pjesë e koalicionit të krahut të djathtë. Ai ka hapur një kanal në platformën TikTok për të tërhequr votuesit e rinj.

Analisti Luigi Scazzieri thotë se Bashkimi Evropian ka frikë se Italia mund të bëhet problematike, por këto shqetësime mund të jenë të pabaza.

“Ata e kanë bërë shumë të qartë se qeveria e tyre do t'i përmbahet detyrimeve ndaj BE-së, Euros dhe NATO-s”, thotë ai.

Në të kaluarën, e djathta ekstreme italiane ka patur lidhje të ngushta me Moskën. Por zonja Meloni ka shprehur vazhdimisht mbështetjen e saj për Ukrainën.

“Ne dënojmë, pa “nëse” dhe “por”, agresionin brutal të Rusisë kundër Ukrainës”, thotë ajo.

Për shumë italianë, ekonomia, vendet e punës dhe rritja e kostos së jetesës janë shqetësimet më të mëdha.

“Unë kam një pension shumë të vogël. Pasi paguaj qiranë dhe faturën e energjisë elektrike nuk më mbetet asgjë për ushqim. Kjo është situata”, thotë pensionisti Antonio Mela.

Qeveria që do të dalë nga votimi i së dielës do të jetë e 70-ta e Italisë që nga viti 1945. Shumë vëzhgues thonë se koalicioni i udhëhequr nga zonja Meloni duket i paqëndrueshëm dhe Italia mund të përballet sërish me zgjedhje të parakohshme.

XS
SM
MD
LG