Lidhje

SHBA padit miliarderin rus Oleg Deripaska për shkelje sanksionesh


Prokurorët amerikanë njoftuan të enjten se kanë ngritur akuza penale ndaj miliarderit rus Oleg Deripaska për shkelje të sanksioneve të vendosura lidhur me sulmin e Rusisë në Ukrainë.

Pesëdhjetë e katër vjeçari Oleg Deripaska, themelues i gjigantit të aluminit ‘Rusal RUAL.MM’, është mes rreth 20 oligarkëve dhe zyrtarëve rusë që janë përfshirë nga Uashingtoni në listën e zezë prej vitit 2018, si reagim ndaj ndërhyrjes së dyshuar të Rusisë në zgjedhjet e amerikane të vitit 2016.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë tha se Oleg Deripaska ka shkelur sanksionet duke përdorur sistemin financiar amerikan për mirëmbajtjen e tre pronave luksoze si dhe ka punësuar një grua, e cila ka blerë një studio muzikore në Kaliforni, për llogari të tij.

Prokurorët thanë se Oleg Deripaska ka shkelur sanksionet edhe përmes përpjekjeve për të dërguar nga Rusia të dashurën e tij shtatzënë në SHBA mënyrë që lindë fëmijët në territorin amerikan.

Në vazhdën e sulmit të padrejtë e të paprovokuar të Rusisë në Ukrainë, i premtova popullit amerikan se Departamenti i Drejtësisë do të punonte për të mbajtur përgjegjës ata që shkelin ligjet tona dhe kërcënojnë sigurinë tonë kombëtare”, tha në një deklaratë Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland. "Akuzat e sotme tregojnë se ne po e mbajmë këtë premtim", shtoi ai.

Erich Ferrari, avokati i miliarderit Deripaska, nuk pranoi të komentojë.

Në padi përfshihen dhe emrat e tre grave, Ekaterina Voronina, Natalia Bardakova dhe Olga Shriki, ndaj të cilave janë ngritur gjithashtu akuza.

Prokurorët njoftuan arrestimin e njërës prej tyre, Olga Shrikit, banore e Nju Xhersit.

Moska e ka quajtur sulmin në Ukrainë një operacion të posaçëm ushtarak dhe ka mohuar ndërhyrjen në zgjedhjet amerikane të vitit 2016.

Sipas revistës Forbes Oleg Deripaska ka një pasuri në vlerën e 2.8 miliardë dollarëve. Ndaj tij janë vendosur sanksione edhe nga Bashkimi Evropian e Britania.

XS
SM
MD
LG