Lidhje

Aeroplanmbajtësja amerikane dhe luftanijet e Koresë Jugore mbajnë stërvitje të reja


Aeroplanmbajtësja amerikane me energji bërthamore “USS Ronald Reagan” ka nisur një raund të ri stërvitjesh detare me luftanijet e Koresë së Jugut. Stërvitja dyditore, që filloi të premten, po mbahet një ditë pasi Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike në drejtim të detit dhe dërgoi 12 avionë luftarakë pranë kufirit, duke shtuar intensitetin e provave të saj të armëve. Aeroplanmbajtësja “Reagan” dhe grupi i saj i betejës u dërgua në ujërat pranë Gadishullit Korean, pasi Koreja e Veriut në fillim të kësaj jave lëshoi një raketë me aftësi bërthamore mbi Japoni në përgjigje të manovrave të mëparshme ushtarake të grupit transportues të marinës koreano-jugore. Koreja e Veriut i sheh stërvitjet ushtarake SHBA-Koreja e Jugut si një provë për të pushtuar veriun. Ushtria e Koresë së Jugut thotë se stërvitjet e fundit ndodhin në brigjet lindore të gadishullit.

Stërvitjet e fundit dy-ditore, me përfshirjen e anijeve luftarake të ushtrisë amerikane dhe të Koresë së Jugut, si dhe anije të tjera, po zhvilloheshin në ujërat ndërkombëtare në brigjet lindore të gadishullit.

Stërvitjet kanë për qëllim forcimin e aftësive mbrojtëse të aleatëve dhe do të përfshijnë stërvitje për të shoqëruar aeroplanmbajtësen “Reagan” në juglindje të ishullit jugor Jeju, të Koresë së Jugut, tha në një deklaratë Shefi i Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut.

“Ne do të vazhdojmë të forcojmë aftësitë tona operacionale dhe gatishmërinë për t'iu përgjigjur çdo provokimi nga Koreja e Veriut”, thuhet në deklaratë.

Koreja e Veriut mund të reagojë ndaj stërvitjeve të reja me më shumë prova raketore. Ministria e Jashtme e Veriut tha të enjten se zhvendosja e grupit transportues përbën “një kërcënim serioz për stabilitetin e situatës në Gadishullin Korean dhe në afërsi të tij”.

Të premten, të dërguarit kryesorë bërthamorë të Koresë së Jugut, Shteteve të Bashkuara dhe Japonisë zhvilluan bisedime telefonike tripalëshe dhe ranë dakord të rrisin përpjekjet e tyre për të bllokuar vjedhjet e kriptomonedhave që dyshohet se po i bën Veriu dhe mjete të tjera për të financuar programet e saj bërthamore dhe raketore.

Ata vendosën gjithashtu të forcojnë një bashkëpunim ndërkombëtar për të kontrolluar përpjekjet e Koresë së Veriut për t'iu shmangur sanksioneve të OKB-së, siç janë transferimet e ndaluara nga njëra anije tek tjetra në det, sipas Ministrisë së Jashtme të Koresë së Jugut.

Ritmi rekord i testimit të armëve të Koresë së Veriut këtë vit synon të zgjerojë arsenalin e saj në mënyrë që të forcojë besueshmërinë e kërcënimeve me armë bërthamore ndaj kontinentit dhe aleatëve rajonalë të SHBA-së, dhe më pas të angazhohet në negociata me SHBA-në nga një pozicion më i fortë si një shtet bërthamor. Dy lëshimet e saj të raketave balistike të enjten ishin raundi i gjashtë, brenda më pak se dy javësh.

Raketa e Koresë së Veriut me rreze të mesme veprimi, e testuar të martën, ka të ngjarë të jetë një raketë “Hwasong-12” e cila është e aftë të arrijë në territorin amerikan të Guamit në Paqësor, thonë vëzhguesit. Raketat e tjera të lëshuara kohët e fundit janë armë me rreze të shkurtër që synojnë Korenë e Jugut.

Koreja e Veriut është gati të kryejë testin e saj të parë bërthamor në pesë vjet dhe po përgatitet të testojë një raketë të re balistike ndërkontinentale me lëndë djegëse të lëngshme dhe një raketë balistike të lëshuar nga nëndetëset, u tha ligjvënësve Heo Tae-keun, zëvendësministri i politikës së mbrojtjes kombëtare të Koresë së Jugut. në fillim të kësaj jave.

Të premten, Heo pati video-telefonata trepalëshe me homologët e tij amerikanë dhe japonezë për të diskutuar testet e fundit të raketave të Koresë së Veriut. Ata theksuan se bashkëpunimi i sigurisë midis tre vendeve do të forcohej nëse Veriu vazhdon provokimet e tij, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut.

Të enjten, anijet luftarake të tre vendeve kryen stërvitje të përbashkëta njëditore në brigjet lindore të gadishullit për të përmirësuar aftësitë e tyre për të kërkuar, gjurmuar dhe përgjuar raketat balistike të Koresë së Veriut. Javën e kaluar, ata zhvilluan stërvitje kundër nëndetëseve që përfshinte aeroplanmbajtësen “Regan” në zonë.

Koreja e Veriut dërgoi gjithashtu 12 avionë luftarakë dhjetëra kilometra nga kufiri ndër-korean, duke bërë që Jugu të reagonte me ngritjen e 30 avionëve ushtarakë si kundër-përgjigje. Nuk është shënuar përplasje.

Tetë avionët luftarakë të Koresë së Veriut dhe katër bombardues besohet se kanë kryer stërvitje me raketa ajër-tokë, tha ushtria e Koresë së Jugut. Agjencia e lajmeve “Yonhap” raportoi se ka të ngjarë të ishte mobilizimi më i madh i avionëve luftarakë të Koresë së Veriut për një stërvitje të tillë pranë kufirit.

XS
SM
MD
LG