Lidhje

Sllovenia zgjedh presidenten e parë grua


Natasa Pirc Musara do të jetë presidentja e parë grua në Slloveni

Aktivistja e të drejtave liberale, Natasa Pirc Musar, ka fituar balotazhin e zgjedhjeve presidenciale të Sllovenisë. Zonja Musar do jetë kryetarja e parë grua e shtetit të vogël, anëtar i Bashkimit Evropian.

Me pothuajse të gjitha votat e numëruara, zonja Pirc Musar ka marrë 54% të votave kundrejt kandidatit tjetër, ish-ministrit të jashtëm konservator, Anze Logar i cili mori 46% të votave.

Kandidati i qendrës së djathtë për president, Anze Logar
Kandidati i qendrës së djathtë për president, Anze Logar

Ajo e shpalli fitoren duke thënë se detyra e saj e parë do të jetë t'i japë fund ndarjes së thellë politike mes së majtës dhe të djathtës në shtetin me 2 milionë banorë.

Fitorja e saj i ka dhënë edhe më shumë shtytje bllokut liberal slloven pas fitores së koalicionit të qendrës së majtë në zgjedhjet parlamentare që u mbajtën në prill.

Natasa Pirc Musar është një avokate e shquar sllovene. Ajo ishte përfaqësuese ligjore e ish-zonjës së parë të SHBA-së, Melania Trump në çështjet gjyqësore për të drejtat e autorit dhe çështje të tjera në vendlindjen e saj, Slloveni.

XS
SM
MD
LG