Lidhje

Shqipëri: Kryeministri Rama propozon Vlora Hysenin për drejtore të SHISH-it


Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka propozuar zonjën Vlora Hyseni, ish zëvendës drejtore e Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës së Kosovës, për postin e drejtueses së Shërbimit informativ shqiptar.

Zoti Rama e propozoi emrin e zonjës Hyseni Presidentit Bajram Begaj, i cili ka kompetencën për të dekretuar shefin e shërbimeve sekrete.

Në një postim në Facebook, zoti Rama shkruajti se ka “besim të plotë se përgatitja e spikatur, eksperienca e krijuar në vite dhe respekti që zonja Hyseni gëzon në komunitetin ndërkombëtar të inteligjencës, përbëjnë një garanci të plotë për reformimin e mëtejshëm të shërbimit informativ shqiptar”.

Shërbimi Informativ shqiptar ka qëndruar pa kreun e tij për afro një vit, pasi drejtori Helidon Bendo, u largua për një trajnim të gjatë në Shtetet e Bashkuara duke dhënë dorëheqjen dhjetorin e kaluar.

Zonja Hyseni ka punuar disa vite në Agjencinë Kombëtare të Inteligjencës së Kosovës, ku ka qenë Drejtore e Marrëdhënieve me Jashtë e më pas Zëvendësdrejtore e këtij institucioni nga viti 2019, për t’u shkarkuar më pas në mesin e vitit 2021 nga presidentja Osmani.

Nuk është hera e parë që në institucionet e Shqipërisë janë emëruar zyrtarë nga Kosova, deri në nivele të ministrave.

XS
SM
MD
LG