Lidhje

Tenesi, dy ligjvënës demokratë përjashtohen nga Dhoma e Përfaqësuesve 


Former Rep. Justin Pearson waves to his supporters in the gallery as he delivers his final remarks on the floor of the House chamber as he is expelled from the legislature April 6, 2023, in Nashville, Tenn.

Ligjvënësit republikanë në shtetin amerikan Tenesi, ndërmorën një veprim të rrallë duke përjashtuar dy ligjvënës demokratë nga organi legjislativ i këtij shteti. Dhoma e Përfaqësuesve votoi dje në mbrëmje për përjashtimin e tyre, për shkak të pjesëmarrjes së dy ligjvënësve demokratë, në një protestë ku kërkohej më shumë kontroll ndaj armëve të zjarrit.

Tenesi, dy ligjvënës demokratë përjashtohen nga Dhoma e Përfaqësuesve
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

Ligjvënësit morën pjesë në një protestë javën e kaluar në organin legjislativ të shtetit, duke bërë thirrje për më shumë kontroll ndaj armëve të zjarrit, pas sulmit të përgjakshëm në një shkollë në Nashville, ku u vranë tre punonjës të saj si dhe tre nxënës, 9-vjeçarë.

Një ligjvënëse e tretë i mbijetoi votimit për përjashtimin e saj.

"Ajo që po bën Tenesi është rrëmbim i pushtetit, po përjashtoni tre ligjvënës, kolegët tuaj, thjesht sepse i keni numrat për ta bërë këtë. Një javë pasi komuniteti ynë u godit nga një sulm në masë me armë, veprimi që ndërmerr ky organ legjislativ, ose kolegët e mi, por të partisë tjetër, është të na përjashtojë për shkak se po flasim për çështjen e pranisë së armëve sulmuese në rrugët tona. Ne po u bëjmë thirrje të gjithëve që t’i ndalin armët sulmuese dhe ju përgjigjeni me një sulm ndaj demokracisë", tha ligjvënësi i përjashtuar demokrat, Justin Jones.

Ligjvënësit e përjashtuar, Jones dhe Justin Pearson, janë afrikano-amerikanë. Ligjvënësja e tretë, Gloria Johnson, e cila i mbijetoi votimit për përjashtim është një grua e bardhë. Udhëheqësit republikanë, megjithatë, kanë mohuar se raca kishte ndonjë lidhje me përjashtimet e ligjvënësve.

Në një postim në Twitter Presidenti amerikan Joe Biden shkruante: “Tre fëmijë dhe tre zyrtarë të një shkolle vriten në një tjetër sulm në masë. Dhe ku po përqëndrohen zyrtarët e Partisë Republikane?! Tek ndëshkimi i ligjvënësve që iu bashkuan mijëra protestuesve paqësorë që bënin thirrje për veprim. Është tronditëse, jodemokratike dhe e pashembullt”.

Dy ligjvënësit e përjashtuar mund të mos jenë largë Dhomës së Përfaqësuesve për shumë kohë. Komisionet e qarqeve në rrethet e tyre duhet të zgjedhin zëvendësuesit e tyre deri në mbajtjen e zgjedhjeve speciale.

Ligjvënësit e përjashtuar kanë të drejtë të emërohen për të shërbyer përsëri në postet e tyre. Ata gjithashtu kanë të drejtë të kandidojnë në zgjedhjet speciale. Sipas Kushtetutës së shtetit Tenesi, ligjvënësit nuk mund të përjashtohen për të njëjtën vepër dy herë.

XS
SM
MD
LG