Lidhje

Vdes në burg ish-agjenti i FBI-së Robert Hanssen, që spiunonte për Rusinë


Robert Hanssen

Një ish-agjent i FBI-së, i cili mori më shumë se 1.4 milionë dollarë dhe diamante për t’i shitur sekrete Rusisë dhe Bashkimit Sovjetik, një nga rastet më famëkeqe të spiunazhit në Shtetet e Bashkuara, vdiq të hënën në burg.

Robert Hanssen, 79 vjeç, vdiq në qelinë e tij në një burg federal në Florence të shtetit Kolorado, thanë zyrtarët e burgut.

Amerikani Hanssen besohet të ketë vdekur si rezultat i shkaqeve natyrore, tha për agjencinë e lajmeve Associated Press një individ që ka njohuri për çështjen. Individi foli në kushte anonime pasi nuk kishte autorizim për të diskutuar faktet në rrugë publike.

Robert Hanssen vuante dënim me burg të përjetshëm pasi u deklarua fajtor në vitin 2001 lidhur me 15 akuza për spiunazh dhe akuza të tjera.

Në vitin 1985 ai filloi t’i shiste të dhëna shumë sekrete Bashkimit Sovjetik dhe më pas Rusisë duke përfituar 1.4 milionë dollarë, diamante dhe fonde të tjera, sipas FBI-së.

Sipas Byrosë së Burgjeve, FBI-ja është njoftuar mbi vdekjen e famëkeqit Hanssen. Ai po vuante dënimin në një burg në Kolorado që nga korriku i vitit 2002.

XS
SM
MD
LG