Lidhje

Këshilli i BE-së: Pasoja për palët nëse dështojnë të ulin tensionet në veri të Kosovës


Udhëheqësit e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian bënë thirrje të premten për shtensionim të menjëhershëm të situatës në veri të Kosovës, ndërsa paralajmëruan pasoja në rast të dështimit.

Këshilli i BE-së: Pasoja për palët nëse dështojnë të ulin tensionet në veri të Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

Në përfundim të takimit dy ditor në Bruksel, Këshilli Evropian thekson se zgjidhja e problemeve duhet bërë në bazë të rekomandimeve të 3 qershorit të Bashkimit Evropian, që përfshijnë pezullimin e operacionece policore, që kryetarët e komunave t'i kryejnë përkohësisht detyrat e tyre në objekte të tjera, shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme dhe pjesëmarrjen e serbët e Kosovës në to.

Këshilli Evropian, thekson se palët duhet të vazhdojnë dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja, zbatimin e shpejtë të marrëveshjes së normalizimit dhe zbatimit të saj. Kjo përfshin edhe "themelimin e Asociacionit, apo Bashkësisë, të komunave me shumicë serbe”, thuhet në tekstin përfundimtar.

Diplomacia perëndimore është vënë në përpjekje për të gjetur rrugëdalje nga kriza në veri të Kosovës.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti paraqiti të enjten një plan tetë pikësh për shtensionimin e situatës në veri, duke e kushtëzuar tërheqjen e forcave policore me reduktimin e dhunës, ndërsa për zgjedhjet e parakoshme, ai ka kërkuar organizimin e një peticioni që duhet të mbështetet nga 20 për qind e votuesve. Në planin e tij kryeministri Kurti nuk e përmend çështjen e Asociacionit.

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se gjatë javës do të shpallë masa ndëshkuese për Kosovën për shksk të mosndërmarrjes së hapave që janë kërkuar për të ulur tensionet.

Masat parashohin “pezullimin e të gjitha grupeve punuese për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, pezullimin e financimit të programeve të Bashkimit Evropian, mosmiratimin e projekteve nga Fondi për Investime në Ballkanin Perëndimor, si dhe pezullimin e takimeve në nivele politike.

Autoritetet në Kosovë thanë sot se masa të tilla janë të panevojshme dhe përcjellin mesazh të rrezikshëm.

XS
SM
MD
LG