Lidhje

Autoritetet paralajmërojnë përmbytje katastrofike nga uragani 'Hilary'


Qendra Kombëtare e Uraganeve në Shtetet e Bashkuara njoftoi të shtunën për "përmbytjeve katastrofike dhe kërcënuese për jetën" që rrezikojnë të godasin shtetin meksikan 'Baja California', si dhe pjesën jugperëndimore të Shteteve të Bashkuara deri të hënën, pasojë e uraganit 'Hilary'.

Uragani po lëviz duke u shoqëruar me erëra me fuqi maksimale deri në 200 kilometra në orë.

Të shtunën në mbrëmje dhe të dielën në mëngjes pjesa qendrore dhe perëndimore e gadishullit 'Baja California' do të përfshihet nga erërëra të forta.

Autoritet kanë paralajmëruar për rrezikun që paraqet uragani për gadishullin e 'Baja California-s', zonat që shtrihen në afërsi të kufirit Kaliforni-Meksikë, si dhe ishullin Katalina në Kaliforni.

Paralajmërimet për uragane lëshohen zakonisht 36 orë përpara se ai të godasë zonat në rrezik.

XS
SM
MD
LG