Lidhje

Izraeli dhe Libani shkëmbejnë zjarr përgjatë kufirit për të tretën ditë me radhë


Forcat izraelite dhe militantët e Hezbollahut shkëmbyen zjarr përgjatë kufirit Izrael-Liban të dielën, për të tretën ditë radhazi. Izraeli tha se disa ushtarë kishin mbetur të plagosur, pas përfundimit të armëpushimit me militantët e Hamasit në Gazë.

Ushtria izraelite tha se ushtarët e saj u plagosën lehtë kur një raketë antitank e gjuajtur nga Libani goditi një automjet në zonën Beit Hillel, në veri të Izraelit.

Forcat izraelite u kundërpërgjigjën duke goditur me artileri, thuhet në deklaratën e ushtrisë.

Hezbollahu, që mbështetet nga Irani, tha se kishte si objektiv një sërë pozicionesh izraelite.

Brigadat e Hezbollahut
Brigadat e Hezbollahut

Pas fillimit të luftës Hamas-Izrael më 7 tetor, Hezbollahu ka kryer sulme pothuajse të përditshme me raketa mbi pozicionet izraelite në kufi, ndërsa Izraeli ka ndërmarrë sulme ajrore dhe artilerie në jug të Libanit.

Por kufiri ishte kryesisht i qetë gjatë një armëpushimi njëjavor në Gazë, që mori fund të premten.

Këto kanë qenë luftimet më të ashpra që nga lufta e vitit 2006 midis Izraelit dhe Hezbollahut, një aleat i Hamasit.

Në Liban, rreth 100 persona është njoftuar se kanë humbur jetën si pasojë e përplasjeve, 83 prej tyre luftëtarë të Hezbollahut. Dhjetëra mijëra njerëz janë larguar nga të dyja anët e kufirit.

XS
SM
MD
LG