Lidhje

Policia zbardh vrasjen e dy të moshuarve në Gjirokastër


Foto e shtëpisë e çiftit Ilia
Foto e shtëpisë e çiftit Ilia

Policia tha të dielën se zbardhi vrasjen e dy të moshuarve në Bodrishtë të Gjirokastrës, tre ditë më parë, duke arrestuar personin e dyshuar dhe sekuestruar mjetet e dyshuara me të cilat u krye krimi.

Sipas policisë Thoma Mastora, 69 vjeç, banues në Bodrishtë , i dënuar më parë për vjedhje, akuzohet “për vrasje në rrethana të tjera cilësuese” dhe “mbajtje pa leje të armëve shpërthyese dhe municionit”.

Drejtori i Policisë së Gjirokastrës, Ardian Çipa tha se 69-vjeçarit, iu gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale sendi i dyshuar i krimit, një sasi municioni luftarak, një mjet prerës dhe prova të tjera që janë dërguar për egzaminim në Institutin e Policisë Shkencore.

Ende nuk është i qartë motivi i vrasjes pasi në banesën e të moshuarve policia gjeti të paprekura rreth 5 milionë lekë dhe nuk konstatoi shenja të vjedhjes.

Dy të moshuarit Kosta e Kleoniqi Ilia, 80 dhe 84 vjeç u gjetën të pajetë nga fqinjët në banesë mëngjesin e së enjtes me shenja të forta dhune në trup dhe në kokë.

Shumë zona në Jug të Shqipërisë banohen vetëm nga të moshuar, pasi fëmijët e tyre kanë emigruar jashtë vendit dhe krimi i rëndë ngjalli reagime të forta në opinion.

XS
SM
MD
LG