Lidhje

Papa  del nga spitali


Papa Gjon Pali doli sot nga spitali, ku ju nënshtrua ndërhyrjes kirurgjikale të trakeostomisë, për ta ndihmuar atë të marrë frymë.

Papa doli nga spitali sonte, i shoqëruar nga forcat e sigurisë gjatë rrugës së shkurtër për në Vatikan.

Më parë Papa u foli shkurtimisht nga dritarja e spitalit besimtarëve që ishin grumbulluar jashtë për ta përshëndetur. Është hera e parë që Papa flet në publik, që nga dita kur u operua muajin e kaluar.

Papa foli me një zë të ngjirur, ai i falënderoi besimtarët që kishin ardhur për ta parë dhe pastaj u uroi atyre Ditën e Dielë.

Më 24 shkurt, mjekët kryen ndëryrjen kirurgjikale, për ta ndihmuar Papën të marrë frymë. Vatikani thotë se Papa nuk është kuruar përfundimisht, por ndjehet mirë fizikisht dhe do ta marrë veten në shtëpi.

XS
SM
MD
LG