Lidhje

Irani dhe bisedimet me Bashkimin Evropian


Presidenti Bush mbështeti mbajtjen e bisedimeve të disa vendeve evropiane me Teheranin lidhur me programin bërthamor të Iranit dhe tha se Uashingtoni vazhdon ta konsiderojë zhvillimin e armëve bërthamore nga Irani një veprimtari të papranueshme.

Pas bisedimeve me Kancelarin gjerman, Gerhard Schroeder, zoti Bush tha se mbështet përpjekjet e Francës, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe për ta bindur Teheranin të ndalojë përgjithmonë të gjitha aktivitetet për pasurimin e uraniumit si shkëmbim për koncesione ekonomike.

Ministrat e Jashtëm të këtyre vendeve thanë sot se shpresojnë që zgjedhja e konservatorit Mahmoud Ahmadinejad si President i Iranit nuk do ta ndryshojë rendin e bisedimeve për armët bërthamore. Zoti Ahmadinejad ka thënë se vendi i tij do të zhvillojë bisedime me Britaninë e Madhe, me Francën dhe me Gjermaninë, por Teherani do të vazhdojë të këmbëngulë se gëzon të drejtën të zhvillojë teknologji bërthamore për qëllime paqësore, si për shembull për të prodhuar energji elektrike.

XS
SM
MD
LG