Lidhje

Presidenti francez Shirak thirri një takim të këshillit të sigurimit të vendit lidhur me trazirat


Presidenti francez Zhak Shirak thirri një takim të këshillit të sigurimit të vendit pasi trazirat u përhapën mbrëmë në qytete të tjera.

Protestuesit u vunë zjarrin qindra makinave anembanë vendit dhe për herë të parë në qendër të Parisit. Autoritetet thanë sot se protestuesit, kryesisht imigrantë nga vendet afrikano-veriore, tani po përdorin telefonë celularë dhe internetin për të bashkërenduar sulmet.

Gjatë natës disa makinave u vu zjarri në disa lagje të kryeqytetit që deri dje kishin qënë të qeta. Mbrëmja e djeshme ishte e dhjeta me radhë, e mbushur me dhunë që kur dy të rinj me origjinë afrikano-veriore i zuri aksidentalisht korenti ndërkohë që mundoheshin t’i fshiheshin policisë.

Dhuna ka ndezur debate lidhur me dështimin e Francës për të integruar imigrantët. Kryeministri francez, Dominik Dë Vilëpën pritet të njoftojë së shpejti masa për përmirësimin e kushteve të jetesës dhe të mundësive të imigrantëve.

XS
SM
MD
LG