Lidhje

Kundërshtarë të presidentit Lukashenko vazhdojnë organizimin e një tubimi në Sheshin Tetori të Minskut


Kundërshtarë të presidentit bjellorus, Aleksandër Lukashenko, thonë se do të vazhdojnë me planet për organizimin sot të një tubimi në Sheshin Tetori të Minskut, pavarësisht nga fushata e djeshme e qeverisë kundër qindra protestuesve.

Udhëheqësi i opozitës, Aleksandër Milinkeviç, tha se nëse forcat e sigurimit nuk i lejojnë të mblidheshin në shesh, demonstruesit do të mblidhen në një zonë tjetër të kryeqytetit.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dënuan fushatën e djeshme qeveritare për dëbimin nga sheshi të protestuesve, të cilët thonë se zgjedhjet e fituara nga zoti Lukashenko ishin manipuluar.

Dje vonë, forcat policore u treguan agresive në përpjekjet për të mos lejuar dhjetëra protestues të hynin në shesh për të vendosur lule.

Demonstrata e planifikuar për sot përkon me Ditën e Lirisë në Bjellorusi, në të cilën festohet shpallja e pavarësisë jetëshkurtër të vendit nga Rusia në vitin 1918.

XS
SM
MD
LG