Lidhje

Ballanca në Senatin amerikan mundet të ndryshojë


Një senator demokrat amerikan është në gjendje kritike pasi bëri një operacion në tru në Uashington. Ndërkohë që demokratët pritet të marrin kontrollin e Senatit muajin e ardhshëm me një diferecë shumë të ngushtë, sëmundja e senatorit të Dakotës së Jugut Tim Johnson mund të ndryshojë balancën e pushtetit nëse ai do ta ketë të pamundur ta përfundojë mandatin e tij. Korrespondentja Deborah Tate njofton nga Kongresi.

Një mjek i Kongresit tha se operacioni i Senatorit Johnson doli me sukses, por ai nuk mund të thoshte nëse ai kishte nevojë për një ndërhyrje tjetër. Mjeku tha se senatori u operua për hemorragji në tru të shkaktuar nga një problem i enëve të gjakut. Nëse senatori Xhonson nuk do të mund ta vazhdojë mandatin e tij, guvernatori republikan i Dakotës së Jugut Majkëll Raunds mund të emërojë një republikan për të përfunduar dy vitet e mbetura të mandatit të zotit Xhonson.

Kongresi i ri që pritet të fillojë punën më 4 janar nëse zoti Xhonson vazhdon detyrën, do të ketë 51 demokratë dhe 49 republikanë. Por nëse Senatori demokrat zëvendësohet, Senati do të ishte i ndarë 50 me 50 dhe nënpresidenti Çejni do të shërbente për të hedhur votën në rastet kur Senati do të ishte i ndarë për vendimet.

Praktikisht kjo do të thoshte që republikanët do të kishin shumicën. Presidenti Bush u informua për sëmundjen e Senatorit Xhonson sot më mëngjes. Zonja e Parë Laura Bush tha në një intervistë se ata i uronin Senatorit një shërim të shpejtë. Senatori 59 vjeçar u dërgua në një spital të Uashingtonit dje, pasi filloi t’i merrej goja gjatë një konference telefonike me gazetarët në Kongres.//lk

XS
SM
MD
LG