Lidhje

Iraku organizon konferencën për sigurinë më 10 mars


Iraku njoftoi për një konferencë të fuqive botërore dhe rajonale që do të mbahet në Bagdad më 10 mars, për të diskutuar mënyrat për stabilizimin e gjendjes në Irak.

Qeveria e Irakut tha se u ka bërë ftesë vendeve fqinje dhe anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të marrin pjesë në takim.

Shtetet e Bashkuara dhe Siria e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në konferencë. Irani po e shqyrton ftesën.

Shtëpia e Bardhë tha se pjesëmarrja e Shteteve të Bashkuara në takim nuk do të thotë se ato e kanë ndryshuar politikën e tyre ndaj Iranit dhe Sirisë. Zëdhënësi i Shtëpisë të Bardhë, Tony Snow, tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të zhvillojnë bisedime të drejt për drejta me Iranin dhe Sirinë në këtë konferencë.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Sirinë dhe Iranin për nxitjen e dhunës në Irak. Të dy vendet i hedhin poshtë akuzat. //iç//

XS
SM
MD
LG