Lidhje

Shqipëria, Kroacia dhe Maqedonia i bëjnë thirrje NATO-s


Shqipëria, Kroacia dhe Maqedonia i bënë NATO-s një thirrje të përbashkët duke u shprehur se anëtarësimi i tyre në aleancë do të ndihmonte në stabilizimin e rajonit të Ballkanit.

Ministrat e jashtëm të tre vendeve thanë në një letër se zgjerimi i aleancës do të forconte stabilitetin në rajon dhe zgjeron aftësitë e NATO-s në Evropën juglindore.

Të tre vendet ballkanike shpresojnë që në takimin e nivelit të lartë të aleancës muajin e ardhshmëm në Bukuresht, të marrin një ftesë për anëtarësim në NATO. //ii

XS
SM
MD
LG