Lidhje

Përpihet nga flakët aeroplani i pasagjerëve në Spanjë


Autoritetet spanjolle thanë se një avion doli nga pista gjatë nisjes nga aeroporti i Madritit dhe u dogj në flakë duke vrarë të paktën 45 njerëz. Por zyrtarët e emergjencës thonë se numri i të vdekurve është 146. Shumica e të mbijetuarve u plagosën.

Gazetarët në aeroportin Brajas thanë se një shtëllungë e madhe tumi u ngrit nga avioni, duke e bërë të vështirë fillimin e hetimeve.

Gati 173 pasagjerë ishin në bordin e avionit të shoqërisë Spainair që po shkonte drejt Ishujve Kanare, një destinacion i njohur turistik.//kh//

XS
SM
MD
LG