Lidhje

Rajs: Vizita në Libi tregon se Uashingtoni nuk ka armiq të përjetshëm


Sekretarja amerikane e Shtetit Kondoliza Rajs thotë se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Libisë kanë filluar mirë, pas takimit që ajo zhvilloi me udhëheqësin libian Moamar Gadafi gjatë një takimi historik në kryeqytetin libian, Tripoli. Zonja Rajs është diplomatja e parë amerikane që viziton Libinë në 55 vjet. Pas bisedimeve dje me zotin Gadafi, zonja Rajs tha në komentet për shtyp se të dyja palët diskutuan bashkëpunim në fushat tregtare, kulturore dhe të arsimit. Libia është një eksportuese e fuqishme nafte. Ministri i Jashtëm libian Mohamed Abdel-Rahman Shalgam theksoi të njëjtat komente në konferencën për shtyp, duke shtuar se ata kishin diskutuar edhe mbi luftën kundër terrorizmit dhe gjendjen në Irak dhe në rajonin e trazuar sudanez të Darfurit. Zonja Rajs theksoi se kjo tregon se Uashingtoni nuk ka armiq të përhershëm, por shtoi se Shtetet e Bashkuara dhe Libia ka ende një rrugë të gjatë përpara drejt përmirësimit të marrëdhënieve. //bsa//

XS
SM
MD
LG